Bele Vuran Kasık Ağrısı Nedenleri

Bele vuran kasık ağrısı, kadınlar ve erkekleri tıbbi yardım almaya sevk eden en önemli durumlardan biridir. Bu ağrılar bir insanın günlük aktivitelerini etkileyebilir ve hatta o kadar şiddetli olabilir ki işe gitmesine engel olabilir. Cinsel yaşamınızı etkileyebilen bu durum, sonunda psikolojik sorunlara da neden olabilir. Kasık ve bel ağrısına üreme organlarının yanı sıra idrar yolu, sindirim sistemi veya iskelet sistemi neden olabilir. Erkeklerde boşalamama kasık ağrısı Ağrının başlangıcı, doğası, şiddeti, yeri ve yayılımı önemlidir. Ani ve kalıcı ağrının nedenleri farklıdır.

Bele Vuran Kasık Ağrısı

Bele vuran kasık ağrısı hem erkeklerde hem de kadınlarda birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Kadınlarda kasık ağrısı adet, hamilelik veya çeşitli rahatsızlıkların habercisi olarak kabul edilebilir. Aynı zamanda kasık ağrısına genital bir enfeksiyon neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşı ve kum oluşumu da kasık ağrısı ile kendini gösterebilir. Spiral kullanımı, organ prolapsusu ve endometriyal polipler de kasık ağrısının nedenleri arasındadır. Bunun yanı sıra kabızlık, bel ve kasık fıtıkları, dış gebelik, düşük gibi sorunlar ve hastalıklar da kasık ağrısına neden olabilir. Hamilelikte kasık ağrısı aynı zamanda depresyon ve psikolojik sorunlar da kasık ağrısına neden olabilir.

Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kasık ağrısı pek çok insanın günlük hayatını olumsuz etkiler. Kasık ağrısının olduğu bölge de ağrının nedeni hakkında bilgi verebilir. Kasıkların herhangi bir yerine basınç uygulandığında artan ağrı genellikle kadınlarda yumurtalık kistleri gibi iç organlarda bir sorun olduğunu gösterir. Sol kasık ağrısı erkek , sol overin semptomatolojisi olabilir ve sağ kasık ağrısı, sağ overin veya bölgesinin diğer organik hastalıklarının bir işareti olabilir.

OKUMALISINIZ!  Kasık Mantarı Nedir?

Ağrının nedeni doktor tarafından fizik muayene ve tanısal görüntüleme testleri ile belirlenir. Birçok ciddi hastalığın karakteristiği olan kasık ağrısı, dikkat gerektiren bir sorundur. Ancak çeşitli tedavi yöntemleri ile bu hastalığın önüne geçmek mümkündür.

bele vuran kasik agrisi 1
bele vuran kasik agrisi

Belde Oluşan Kasık Ağrısı

Belde oluşan kasık ağrısı kendini çeşitli şekillerde gösterir. Kasık ağrısının birkaç nedeni vardır. Erkeklerde kasık ağrısının pelvik kas gerilmesi veya bu bölgede lenf düğümlerinin şişmesi, kabarcıklı enfeksiyon, testis şişmesi, böbrek taşı, kasık fıtığı, testis şişmesi, torsiyon (eklem) gibi nedenlere bağlıdır. Daha ciddi sorunlardan kaynaklanabilecek bir enfeksiyon nedeniyle şişlik de gösterebilir.

Kadınlarda cinsel organlar bu bölgede geniş bir alanı kaplar, hastalıkların yanı sıra adet döngüsü sırasında vücutta meydana gelen olaylar da normal ağrıya neden olur. Bu nedenle kadınlarda kasık ağrısı erkeklere göre daha sık görülmektedir. Kadınlarda yumurtlama sırasında ağrı ve dismenore gibi semptomlar normal kasık ağrısı olarak açıklanabilir ve şiddetli vakalarda ilaç tedavisi ile giderilebilir. Ancak rahim ve yumurtalık enfeksiyonları, yumurtalıklarda ve endometriumda kist oluşumu kasık bölgesinde ağrı oluşumuna eşlik eden ve tedavi gerektiren belirtilerdir.

Bele Vuran Kasık Ağrısının Nedenleri

Kasık ağrısının nedenleri oldukça çeşitlidir ancak ağrı eşikleri kişiden kişiye değişir. Özellikle kasıkta ağrı, kas gerginliği ve ani hareketlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kasık fıtığı, sınırlı hareket kabiliyeti nedeniyle sırt ağrısını da ortaya çıkarır. Testis şişmesi, testis daralması, idrar yolu enfeksiyonları, şişmiş lenf düğümleri, böbrek taşları, mesane enfeksiyonları ve testis mesane oluşumu da kasık ağrısına neden olabilir. Bazı tedaviler ameliyat gerektirse de antibiyotik kullanımı da önerilebilir. Bir uzman idrarı inceleyip test ettiğinde, tedavi yolu ve yöntemi belirlenebilir.

bele vuran kasik agrisi nedenleri
bele vuran kasik agrisi nedenleri

Belde Oluşan Kasık Ağrısının Tedavisi

Belde oluşan kasık ağrısı tedavisi çeşitli testler ile yapılabilir. Teşhis testinden sonra kasık ağrınızın nedenini belirlemek, bir tedavi planına başlamak için yeterlidir. Ağrıya neden olan altta yatan bozukluk tanımlandıktan sonra, bu bozukluğun tedavisi kasık ağrısının tedavisinde de etkilidir. Kasık ağrısını tedavi etmek için ilaçlar verilebilir. İbuprofen, asetaminofen ve aspirin gibi ağrı kesiciler kasık ağrısının tedavisinde çok etkilidir. Ağrının nedeni kasık kaslarındaki kramplar ise kas gevşeticiler veya kremler kullanılabilir. Menstrüasyon sırasında veya yumurtlama gününde hormonal değişikliklerin neden olduğu ağrıları tedavi etmek için hormonal ilaçlar kullanılabilir.

OKUMALISINIZ!  Erkeklerde Boşalamama Kasık Ağrısı

Ağrı vajina, rahim, yumurtalıklar veya fallop tüplerinin bir enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa, etkeni belirlemek için o bölgeler incelenmelidir. Bu nedenle, enfeksiyonu ilerlemeden temizlemek için antibiyotikler, antiviraller veya antifungaller kullanılmalıdır. Antidepresanlar ayrıca bazı kronik ve açıklanamayan kasık ağrılarını gidermek için de kullanılabilir. Bu gibi durumlarda hekimin önerdiği şekilde antidepresan kullanımı uygun olabilir.

Erkeklerde kasık ağrısına doğal çözümler makalemizi okuyabilirsiniz.

verywellhealth yabancı kaynaklar

Yorum yapın