Bele Vuran Kasık Ağrısı Nedenleri

85 / 100

Bele vuran kasık ağrısı, kadınlar ve erkekleri tıbbi yardım almaya sevk eden en önemli durumlardan biridir. Kadınlarda bele vuran kasık ağrısı nedenleri ağrılar bir insanın günlük aktivitelerini etkileyebilir ve hatta o kadar şiddetli olabilir ki işe gitmesine engel olabilir. Cinsel yaşamınızı etkileyebilen bu durum, sonunda psikolojik sorunlara da neden olabilir. Kasık ve bel ağrısına üreme organlarının yanı sıra idrar yolu, sindirim sistemi veya iskelet sistemi neden olabilir. Erkeklerde boşalamama kasık ağrısı Ağrının başlangıcı, doğası, şiddeti, yeri ve yayılımı önemlidir. Ani ve kalıcı ağrının nedenleri farklıdır.

Bele Vuran Kasık Ağrısı

Bele vuran kasık ağrısı hem erkeklerde hem de kadınlarda birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Kadınlarda kasık ağrısı adet, hamilelik veya çeşitli rahatsızlıkların habercisi olarak kabul edilebilir. Aynı zamanda kasık ağrısına genital bir enfeksiyon neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşı ve kum oluşumu da kasık ağrısı ile kendini gösterebilir. Spiral kullanımı, organ prolapsusu ve endometriyal polipler de kasık ağrısının nedenleri arasındadır. Bunun yanı sıra kabızlık, bel ve kasık fıtıkları, dış gebelik, düşük gibi sorunlar ve hastalıklar da kasık ağrısına neden olabilir. Hamilelikte kasık ağrısı aynı zamanda depresyon ve psikolojik sorunlar da kasık ağrısına neden olabilir.

Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kasık ağrısı pek çok insanın günlük hayatını olumsuz etkiler. Kasık ağrısının olduğu bölge de ağrının nedeni hakkında bilgi verebilir. Kasıkların herhangi bir yerine basınç uygulandığında artan ağrı genellikle kadınlarda yumurtalık kistleri gibi iç organlarda bir sorun olduğunu gösterir. Sol kasık ağrısı erkek , sol overin semptomatolojisi olabilir ve sağ kasık ağrısı, sağ overin veya bölgesinin diğer organik hastalıklarının bir işareti olabilir ve bel ve kasık ağrısı çok şiddetlidir.

OKUMALISINIZ!  Kasık Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer

Ağrının nedeni doktor tarafından fizik muayene ve tanısal görüntüleme testleri ile belirlenir. Doktorlara bel ağrısı kasıklara vururmu şeklinde bir çok soru yöneltilmektedir. Birçok ciddi hastalığın karakteristiği olan kasık ağrısı, dikkat gerektiren bir sorundur. Ancak çeşitli tedavi yöntemleri ile bu hastalığın önüne geçmek mümkündür.

bele vuran kasik agrisi 1
bele vuran kasik agrisi

Belde Oluşan Kasık Ağrısı

Belde oluşan kasık ağrısı kendini çeşitli şekillerde gösterir. Kasık ağrısının birkaç nedeni vardır. Erkeklerde kasık ağrısının pelvik kas gerilmesi veya bu bölgede lenf düğümlerinin şişmesi, kabarcıklı enfeksiyon, testis şişmesi, böbrek taşı, kasık fıtığı, testis şişmesi, torsiyon (eklem) gibi nedenlere bağlıdır. Daha ciddi sorunlardan kaynaklanabilecek bir enfeksiyon nedeniyle şişlik de gösterebilir.

kasık fıtığı sağda mı solda mı ?

Erkeklerde ise genelde kasık fıtığı sağ kısımda görülmesidir. Bazı durumlarda tek bir tarafta değil aynı anda iki tarafta da görülebilmektedir.

Kasık fıtığı sağda mı solda mı

Sağ Kasıkta Bele ve Bacağa Vuran Ağrı

Sağ kasıkta bele ve bacağa vuran ağrı Kadınlarda cinsel organlar bu bölgede geniş bir alanı kaplar, hastalıkların yanı sıra adet döngüsü sırasında vücutta meydana gelen olaylar da normal ağrıya neden olur. Bu nedenle kadınlarda kasık ağrısı erkeklere göre daha sık görülmektedir. Kadınlarda yumurtlama sırasında ağrı ve dismenore gibi semptomlar normal kasık ağrısı olarak açıklanabilir ve şiddetli vakalarda ilaç tedavisi ile giderilebilir. Ancak rahim ve yumurtalık enfeksiyonları, yumurtalıklarda ve endometriumda kist oluşumu kasık bölgesinde ağrı oluşumuna eşlik eden ve tedavi gerektiren belirtilerdir.

Bele Vuran Kasık Ağrısının Nedenleri

Kasık ağrısının nedenleri oldukça çeşitlidir ancak ağrı eşikleri kişiden kişiye değişir. Özellikle kasıkta ağrı, kas gerginliği ve ani hareketlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kasık fıtığı, sınırlı hareket kabiliyeti nedeniyle sırt ağrısını da ortaya çıkarır. Testis şişmesi, testis daralması, idrar yolu enfeksiyonları, şişmiş lenf düğümleri, böbrek taşları, mesane enfeksiyonları ve testis mesane oluşumu da kasıkta şişlik neden olabilir. Bazı tedaviler ameliyat gerektirse de antibiyotik kullanımı da önerilebilir. Bir uzman idrarı inceleyip test ettiğinde, tedavi yolu ve yöntemi belirlenebilir.

bele vuran kasik agrisi nedenleri
bele vuran kasik agrisi nedenleri

Belde Oluşan Kasık Ağrısının Tedavisi

Belde oluşan kasık ağrısı tedavisi çeşitli testler ile yapılabilir. Teşhis testinden sonra kasık ağrınızın nedenini belirlemek, bir tedavi planına başlamak için yeterlidir. Ağrıya neden olan altta yatan bozukluk tanımlandıktan sonra, bu bozukluğun tedavisi kasık ağrısının tedavisinde de etkilidir. Kasık ağrısını tedavi etmek için ilaçlar verilebilir. İbuprofen, asetaminofen ve aspirin gibi ağrı kesiciler kasık ağrısının tedavisinde çok etkilidir. Ağrının nedeni kasık kaslarındaki kramplar ise kas gevşeticiler veya kremler kullanılabilir. Menstrüasyon sırasında veya yumurtlama gününde hormonal değişikliklerin neden olduğu ağrıları tedavi etmek için hormonal ilaçlar kullanılabilir.

Sağ kasık ağrısı neden olur kadınlarda

https://www.kasikagrisi.net/sag-kasik-agrisi-kadinlarda-neden-olur/

Ağrı vajina, rahim, yumurtalıklar veya fallop tüplerinin bir enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa, etkeni belirlemek için o bölgeler incelenmelidir. Bu nedenle, enfeksiyonu ilerlemeden temizlemek için antibiyotikler, antiviraller veya antifungaller kullanılmalıdır. Antidepresanlar ayrıca bazı kronik ve açıklanamayan kasık ağrılarını gidermek için de kullanılabilir. Bu gibi durumlarda hekimin önerdiği şekilde antidepresan kullanımı uygun olabilir.

OKUMALISINIZ!  Kasık Mantarı Nedir?

Belden bacağa vuran ağrı için hangi doktora gidilir

Bu ağrı çoğu zaman belden bacağa vuran bir ağrı olarak bilinir. Bu tip kasık ağrılarında genellikle ortopedi bölümüne gidilir. Fakat ağrı belden bacağa vurduğu için travmatoloji ve fizik tedavi bölümüne gidilir.

Erkeklerde kasık ağrısına doğal çözümler makalemizi okuyabilirsiniz.

verywellhealth yabancı kaynaklar

5/5 (1 Review)

“Bele Vuran Kasık Ağrısı Nedenleri” üzerine 16 yorum

 1. Güzel bir bilgilendirme yazısı olmuş ve de herkes için faydalı bilgi ve yazı herkes okusun ki herkes bilgilensin ağrılarla ilgili güzel bir paylaşım

  Cevapla
 2. Sitenizi severek takip ediyorum bu bilgiyi öğrendiğim çok iyi oldu sırt ve vel ağrısı ile ilgili paylaşımınız sevinirdi beni Kolay Gelsin

  Cevapla
 3. Kaç gündür kasıklarımda bı ağrı vardı acısı belime vuruyordu bı turlu doktorada gidemedim site sayesinde bilgiler edindim teşekkür ederim emeğinize sağlık

  Cevapla
 4. Ayrıntılı Bilgi için teşekkürler detaylı olarak aradigim bi blogdu Aspirin in faydası çok etkili bizzat yaşayıp denemistim kasık ağrısı icin

  Cevapla
 5. Bel e vuran kasık ağrısı ancak bu şekilde güzel açıklanabilir. Gerçekten muhteşem. Tüm karanlık noktalar aydınlandı.

  Cevapla

Yorum yapın

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Privacy Policy