Doğum Kontrol Hapı Kilo Sorunu

10 / 100

Doğum kontrol haplarının kilo aldırdığı sürekli söylenir. Fakat aslında bu doğru bir bilgi değildir. Hangi doğum kontrol hapı kilo yapar? Sorusunun cevabı doğum kontrol hapları kilo aldırmaz olmalıdır.  Çünkü yapılan araştırmalarda denekler üzerinde yapılan deneylerde doğum kontrol hapının kilo yapmadığı hatta aksine %12 kadar kilo kaybettikleri gözlemlenmiştir.  Dünyaca ünlü Oregon Üniversitesinin yaptığı deneyde ortaya çıkan bu sonuç doğum kontrol hapları hakkında düşünülen bir yanlışı düzeltmiştir.

Aslında doğum kontrol hapları vücutta su tutmasına sebep olabilir. Fakat bu doğum kontrol haplarının kilo aldırdığını belirtmez. Doğum kontrol haplarını uzun süre kullananlar aslında aldıkları kilolar doğum kontrol hapları yüzünden değildir. Çünkü bu haplar kalori içermez. Yediğimiz, içtiğimiz gıdalar kalori içerir. Bu yüzden yediğimiz, içtiğimiz yiyeceklerin yüksek kalorili olmamasına dikkat etmelisiniz. Yaş ilerledikçe yavaşlayan metabolizma fazla alınan kalorileri yakmakta zorlanır. Doğum kontrol hapının kilo almanızda rolü olduğunu düşünmek yanlıştır.

Düşük Doz Doğum Kontrol Hapı Kullanın

Düşük doz doğum kontrol hapı son zamanlarda yeni jenerasyon doğum kontrol hapları içerisinde yer almaktadır. Daha önceki doğum kontrol haplarındaki oran 50 mikrogramdan 30 mikrograma kadar düşürülmüştür. Östrojen hormonun bu ölçüde düşürülmesi gebelikten koruyucu etkiyi azaltmadığı gözlemlenmiştir.

Son zamanlarda çıkarılan doğum kontrol haplarında östrojen hormonu oranı 20 mikrograma kadar düşürülmüştür. Bu oran düşüklüğünün koruma derecesini daha da arttığı gözlemlenmiştir. Üstelik düşük dozlu doğum kontrol haplarının bulantı ve baş dönmesi gibi yan etkilerde bulunmadığı da gözlemlenmektedir.

Doğum Kontrol Hapları Kilo Yapmaz

Doğum kontrol hapları kilo yapmaz. Özellikle yeni versiyon çıkarılan düşük doz östrojen içeren doğum kontrol hapları düzenli kullananların kilo bile verdikleri görülmüştür. Doğum kontrol yöntemleri arasında en fazla kullanılan yöntem olan doğum kontrol hapları içerikleri de zamanla değiştirilmiş ve geliştirilmiştir. Doğum kontrol hapları 21 gün boyunca her gün aksatmadan alınmalıdır. Doktorunuzun sizin yapınızı inceleyerek size en uygun doğum kontrol hapını önerir. Düzenli kullanıldığında doğum kontrolde en etkili yöntemdir.

OKUMALISINIZ!  Kasık ağrısı tedavisi

Doğum kontrol hapı adetin ilk günü ya da en geç 5. Günü alınmaya başlanmalıdır.

0/5 (0 Reviews)

Yorum yapın

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Privacy Policy