Erkeklerde Kasık Ağrısı Neden Olur?

91 / 100

Erkeklerde kasık ağrısı karın hizası ve pelvis bölgesinde oluşan ağrı olarak tanımlanabilir. Pek çok farklı nedenden dolayı kasık ağrısı olur. Travma, yaralanma, iltihap, fıtık ve tümör kaynaklı neden sızılar oluşabilmektedir. Kısa süreli olabildiği gibi uzun ve şiddetli de sürebilmektedir. Erkeklerde kasık ağrısı neden olur bunun cevabını aşağıda maddeli şekilde sizlere açıklayacağız. Bazı dönemlerde yaşanan kasık bölgesinde bu ağrı ciddi bir sağlık probleminin uyarısı da olabilmektedir. Erkeklerde kasık ağrısı nasıl geçer ?Ağrıya sebep olan hastalığı anlamak için ağrı tipini iyi tanımlamak gerekebilmektedir. Uzun süreli ve akut olarak başlayan ağrılar ciddi hastalıkların sebep olabilmektedir. Bu noktada ağrının türünün iyi tanımlanması gerekmektedir. Peki, erkeklerde kasık ağrısı neden olur ?

 • Depresyon ve psikolojik sorunlar
 • İskelet sistemine ait bozukluklar
 • Üreme organlarında oluşan iltihaplar sonucunda
 • Böbreklerde ileri düzey kum ve taş oluşumunda
 • Sistit hastalığı
 • Apandisit başlangıcı
 • Yanlış yapılan egzersizler
 • Ağır spor aktiviteleri
 • Testis kanseri
 • Varikosel hastalığı başlangıcı
 • Kasık Fıtığı oluşumları
 • Cinsel ilişkide meydana gelen sorunlar
 • Sınırlı kan akışı (kemik dokunun zarar görmesi ve ölümü)
 • Prostat iltihabı
 • Kasık bölgesinde bulunan lenf bezlerinin şişmesi

Erkeklerde Kasık Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sağ ya da sol kasık ağrısı erkek hastalarda farklı nedenlerden dolayı yaşanabilen bir sağlık problemidir. Bazen tek kasık bölgesinde geçici ağrı görülebileceği gibi, bazen de her iki kasık bölgesinde de ağrı nüksetmektedir. Erkeklerde daha sık yaşanılan kasık ağrısı problemi hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Sızıyı azaltmak veya tamamen yok etmek için bazı adımları uygulayabilirsiniz. Ağrı tipinize ve şiddetinize göre bitkisel veya hap tedavisini deneyebilirsiniz. Erkeklerde kasık ağrısına ne iyi gelir? Nasıl tedavi uygulayabiliriz? Bu gibi soruları sizler için cevaplandıracağız.

 • Ağrıları yaşayan kişi dinlenerek ağrıları hafifletebilmektedir. Dinlenme hafif şiddetteki ağrıların ortadan kalkması ve tekrarlanmaması için oldukça önemlidir.
 • Hafif derecede kasık ağrısı yaşıyorsanız buz kompresi yapabilirsiniz. Cildinizin tahriş olmaması için buzu havluya sarmanız gerekmektedir.
 • Bitkisel çayları tüketerek ağrıyı hafifletebilirsiniz. Ayrıca vücudunuzu sakinleştirir ve rahat uykuya dalmanıza da yardımcı olmaktadır.
 • Ağrıyan bölgeye baskılı ve yoğun aktivite uygulamasından kaçınılmalıdır.
 • Şiddetli ağrı yaşıyorsanız uzman kontrolünde hap tedavisi uygulamalısınız.

Erkeklerde Kasık Ağrısına Hap Tedavisi

Kasık ağrısı erkek hasta için öncelikle şiddeti ve süresine bağlı olarak nedenleri tespit edilmelidir. Eğer dayanılmaz bir ağrı içerisindeyseniz bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir. Hasta olan kişiye yapılan tanı testlerinden sonra nedeni belli olmaktadır. Bu tanıyı sağlamak için öncelikle doktorunuz kan, idrar ve dışkı testi isteyebilir. Gerekli görülmesi halinde emar gibi görüntüleme işlemleri de yapılabilir. Kasık ağrısı erkek ne iyi gelir Erkeklerde kasık ağrısının nedenleri tespit edildikten sonra tanı konur. Hastalığın bulunması ardından gerekli görülmesi halinde hap tedavisi başlatılabilmektedir. Hekim ve eczacı kontrolünde bu ilaçları kullanmanız gerekmektedir. Nedenini bilmediğiniz ve bitkisel yollarla geçmeyen kasık ağrılarınız bulunuyorsa sağlık kuruluşuna mutlaka başvurmanız gerekmektedir.

 • İbuprofen ilacı steroid olmayan ağrı kesiciler sınıfındandır. Enfeksiyona bağlı kasık ağrısı şikayeti ile gelen erkek hastalara ibuprofen verilebilmektedir. Kapsül şurup olarak da eczanelerden temin edebilirsiniz.
 • Asetaminofen güçlü kasık ağrılarınızı hafifletmektedir. Parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü etkileri bulunan bir ilaçtır.
 • Hafif seyirli ağrılarda aspirin kullanımı da sağlanabilir.
 • Kas spazmından oluşan ağrılara kas gevşetici haplar kullanılabilmektedir.
 • Strese ve depresyona bağlı kasık ağrılarında antidepresan tedavisi uygulanmaktadır.
OKUMALISINIZ!  Sol Kasık Ağrısı Erkeklerde Neden Olur?

Kasık Ağrısına Bitkisel Çözüm

Erkeklerde sol kasık ağrısı sıklıkla rastlanan sancılı rahatsızlıklardan bir tanesidir. Kasık bölgesinde yaşanan şiddetli bir ağrı veya sızı yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Bitkisel çözüm için İskelet sistemi problemleri, hormonal bozukluklar, böbreklerde kum oluşumu, idrar yolu enfeksiyonu, bağırsak rahatsızlıkları gibi nedenlerle kasık ağrısı yaşanabilmektedir. Öncelikli olarak sorunun nereden kaynaklandığı, ne kadar süredir devam ettiği, ne şiddette ağrıdığı gibi konuların iyi araştırılması gerekmektedir.

erkeklerde sol kasık ağrısı
erkeklerde sol kasık ağrısı

Erkeklerde sıkıntılı bir sağlık problemi olarak görülen kasık ağrısına bitkisel çözüm ile rahatlama sağlayabilirsiniz. Doğal yollarla kısa sürede ağrınızı azaltabilir, hatta geçirebilirsiniz.

 • Kasık ağrılarını hafifletmek için lavanta çayı içebilirsiniz. Kasıklarda, eklemlerde ve kaslarda oluşan ağrıların önüne geçme özelliği taşımaktadır. Ağrıları dindirerek antienflamatuar özelliği göstermektedir.
 • Papatya çayı erkeklerin kasık ağrılarına iyi bir çözümdür. İster çay formunda tüketebilir ister kompres yapabilirsiniz. Çok sıcak olmayan suda ağzı kapalı bir şekilde demlemeniz gerekmektedir. Papatya çayı rahatlama sağlayacaktır.
 • Aloevera jeli içeriğinde polisakkaritler yer almaktadır. Cilt hücrelerinin onarılmasında, iltihapların iyileşmesinde ve kasık ağrılarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Ağrılı bölgeye pamuk yardımı ile sürebilirsiniz. Kısa sürede ağrınızın hafiflediğini görebilirsiniz.
 • Civanperçemi otunu çay formunda tüketerek kasık ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Yarım litre kaynamış suya bir tatlı kaşığı civanperçemi otu koymalısınız. Demleme süresi 10 ila 15 dakika sürmektedir.

bu makale yurtdışı kaynaklardan derleyip, araştırma üzerinde yazılmıştır. Lütfen doktor tavsiyelerine uyunuz

5/5 (1 Review)

“Erkeklerde Kasık Ağrısı Neden Olur?” üzerine 18 yorum

 1. Ağrı için güzel bir paylaşım olmuş ve de herkes için güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş ve de herkes için okuması gereken bir yazı herkes okusun ki herkes bilgilensin ağrılarla ilgili

  Cevapla
 2. Bu konu hakkında bilgi almak için doğru bir adres soru sorması ve bilgi alması zor bir konu çok önemli bir bilgi kaynağı oldunuz teşekkürler

  Cevapla
 3. Gerçekten çok yararlı bir site ve daha birçok sağlık sağlık konusunda bilgi verin sağlıklı bilgiler hakkında ve nasıl yaşayacağınız konusunda gerçekten çok yardımcı oluyor

  Cevapla
 4. Eşimdede kasık fıtığı vardı çift taraflı ameliyat oldu biraz bilgim vardı ama burda yazılanlar sayesinde daha iyi bilgilendirildik

  Cevapla
 5. Kasıklarımda oluşan ağrı için araştırma yaptım siteye denk geldim çok güzel bilgiler ve bitkisel yöntemler sunmuş benim çok işime yaradı emeğinize sağlık

  Cevapla
 6. Kasıklarımdan oluşan ağrılar için bir araştırma yaptım ve bu siteyi gördüm gerçekten ağrılar için çok bilgi aldım bu site sayesinde

  Cevapla
 7. Gerçekten herkesin sıkıntı çektiği fakat kimsenin tam olarak bilmediği bir konuya değinilmiş. Konu kapsamı bakımından zengin. Kasık ağrısının neden olduğu nelere sebep olduğu felan anlatılmış. Okunması gereken bir yazı.

  Cevapla

Yorum yapın

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Privacy Policy