Hamilelikte Baba Görev

53 / 100

Hamilelik döneminde babanın görevleri düşünüldüğü kadar fazla değildir. Gebe kadınlar bu dönemde ne çok eşlerine ihtiyaç duydukları ve en çok eşlerinden ilgi görmek istedikleri için bu dönemde eşlerinin destek vermelerini beklemektedirler. Eşlerinin desteğini alan anne adayları hamilelik sürecini daha kolay atlatabilecekleri için babaların bu dönemde anne adaylarını desteklemeleri oldukça önemlidir.

Anne adayları bu dönemde fiziksel anlamda değişikliklere uğramaktadır. Bu yüzden de kendilerini mutsuz ve çirkin hissettikleri görülebilmektedir. BU yüzden de baba adaylarının anne adaylarına bu konuda destek vererek anne adaylarını mutlu etmeleri gerekmektedir çünkü mutlu ve huzurlu bir hamilelik dönemi geçiren kadınların doğumları da daha rahat ve kolay olmaktadır.

Hamilelikte Baba Adaylarının Yapması Gerekenler

Hamilelik döneminde babanın görevleri aslında çok basit ve etkilidir. Yani sadeceeşlerinin yanında olduklarını hissettirmeleri ve yapmakta zorlandığı işlerde yardım etmeleri gerekmektedir. Bunun dışında baba adaylarının yapması tavsiye edilen davranışlar aşağıdaki gibidir;

  • Hamilelik döneminde kadınlar eski güç ve hareketliliğini koruyamamakta ve çok çabuk yorulmaktadırlar. Bu yüzden baba adaylarının ev işlerinde ve yemeklerde eşlerine yardım etmeleri gerekmektedir.
  • Doktor kontrollerine eşi ile birlikte gitmesi ve değişimleri birlikte takip etmeleri gerekmektedir.
  • Anne adayının yaşamış olduğu sıkıntılarda ona destek vererek bu sürecin geçici olduğunu söylemesi gerekmektedir.
  • Anne adayının bebek ile çıktığı alışverişlere ve yaptığı planlara baba adayının da dahil olması gerekmektedir.
  • Anne adayı ile birlikte geleceğe yönelik hayaller kurulması tavsiye edilmektedir.
  • Hamilelik döneminde anne adayı, baba adayının öleceğini ve yalnız kalacağını düşünebilmektedir ve baba adayını sürekli aramak ve ona ulaşmak istemektedir. Baba adayının da bu konuya saygı duyması ve ulaşılabilir olması gerekmektedir.
OKUMALISINIZ!  Kasık Fıtığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Baba Adayının Desteğinin Önemi

Hamilelik döneminde babanın görevleri zor olmamakla birlikte hem anne adayın sağlığı için hem de bebeğin sağlığı için önemlidir çünkü annenin yaşamış olduğu stres ve yalnızlık hissi hamilelik döneminde bebeğin sağlığı ve gelişmişliği üzerinde olumsuz etki göstermektedir. Bunun yanı sıra doğumun da daha zor olmasına neden olmaktadır. Hatta kötü geçirilen hamilelik dönemi anne sütünün daha az olmasına da neden olmaktadır. Bu yüzden de baba adaylarının anne adaylarını yalnız bırakmamaları gerekmektedir.

0/5 (0 Reviews)

Yorum yapın

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Privacy Policy