Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte kasık ağrısı neden olur sorusu hamileler için önemli bir ağrı olduğundan merak edilmektedir. Hamilelik için kasık ağrısı normal sayılmasına rağmen bazı durumlarda yapılan eylemlere göre daha şiddetli olabilmektedir.

Hamilelikte Sağ Kasık Ağrısı

Hamilelikte sağ kasık ağrısı sol bölgeye göre biraz daha az şiddetli olarak görülmektedir. Hamilelikte görülen sağ kasık ağrısı ciddi bir soruna işaret etmemektedir. Rahim içindeki bebeğin büyümesine bağlı olarak kasık bölgesinin de baskıya maruz kalması kapsamında hamilelikte sağ kasık ağrısı görülebilmektedir.

Sol Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Sol kasık ağrısı hamilelik belirtisi mi sorusu sık gündeme gelmektedir. Döllenmenin yaşanması ile birlikte embriyo rahme geçiş yapmaktadır. Rahimde büyüme ve gelişme gösteren embriyo bu kapsamda çevre dokulara baskı yapar ve çeşitli ağrılara yol açabilir. Genelde sol kasık ağrısı hamilelik belirtisi olmaktadır. Ancak tek başına gebelik durumu oluşturmaz.

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı

Hamilelikte sol kasık ağrısı rahmin büyümeye başlaması ile birlikte çevre dokuların baskıya uğraması ile görülür. Bu durum bazı anlarda çok şiddetli şekilde olabilmektedir. Ancak büyüyen rahmin baskı göstermesi sol kasık ağrısı kadınlarda bölgesinde gerilmeye yol açtığından kasık ağrısı hamilelik için normal görülmektedir.

hamilelikte kasik agrisi
hamilelikte kasik agrisi

5 Aylık Hamilelikte Kasık Ağrısı

5 aylık hamilelikte kasık ağrısı şiddetli şekilde görülebilmektedir. Bu dönemdeki ağrılar ani ve keskin şekildedir. Hamilenin hareket etmesine, aniden ayağa kalkması gibi eylemlerinde daha da şiddetli olarak görülebilmektedir. Bu türden ağrılar ani hareketler ve öksürme gibi durumlarda şiddetli olduğundan hamilelerin hareketlerine daha fazla özen göstermeleri tavsiye edilmektedir. Hareketler sonucunda rahmin etrafında yer alan bağların hareketi mümkün olduğundan bu bağların hareketi ve gerilimi ile birlikte ağrı yaratmaktadır. Bağların gerilmesinden kaynaklı olan ağrılar kısa sürelidir ve aniden geldiği gibi yine kendiliğinden geçecektir.

OKUMALISINIZ!  Kasıkta Şişlik Neden Olur?

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte kasık ağrısı neden olur sorusu rahmin büyüyerek çevre ve pelvik bölgelerine baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Hamileliğin erken dönemlerinden itibaren görülmeye başlayan kasık ağrısı rahmin büyümesinin yanında enfeksiyondan da kaynaklanabilir. Bu yüzden hamilelerin şiddetli kasık ağrısı duymaları halinde doktor muayenesi olarak enfeksiyon durumunu kontrol ettirmeleri tavsiye edilir. İdrar yaparken kasık ağrısı da olabilmektedir.

Gebeliğin doğal süreci kapsamında ilk haftalarda dış gebelik, idrar yolu ya da vajinal enfeksiyon ve benzeri durumlar da yine kasık ağrısı oluşturabilir. Düşük yüzünden kasık ağrısı oluşuyorsa bu durumda vajinal kanama da görülecektir. Vajinal kanama ve kasık ağrısı tek başına düşüğe işaret etmemekte ve bebeğin kalp atışları devam etmektedir. Bu yüzden vajinal kanama ve kasık ağrısının oluşması durumunda bir an önce doktora giderek gerekli kontrolleri yaptırmak bebeğin sağlığı için etkili olacaktır.

Hamileliğin İlk Haftalarında Kasık Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Hamileliğin ilk haftalarında kasık ağrısı süresi daha kısa olmaktadır. Genelde 6 ile 8’inci haftalarda rahmin artık büyümeye başlaması ile beraber karın ve kasık ağrıları görülmektedir. Bu ağrılar henüz rahim küçük olduğu için çok şiddetli ve yüksek değildir. Ani şekilde görüldüğü gibi yine ani şekilde geçecektir.

Sol Kasık Ağrısı Yumurtlama Belirtisi mi?

Sol kasık ağrısı yumurtlama belirtisi olarak görülebilir. Sol kasıkta meydana gelen ağrı yumurtlamanın olduğu gün hissedilmektedir. Ağrı bazen sağ tarafta da aynı anda görülebilir. Yumurtlama döneminde bu ağrının nedeni yumurtlama esnasında folikül içinde bulunmakta olan sıvının rahim etrafına sızmasıdır. Bu sıvı da birkaç gün içinde kendiliğinden geçeceği için sol kasık ağrısı da geçecektir.

Yumurtlama Döneminde Kasık Ağrısı Hamilelik

Yumurtla döneminde kasık ağrısı hamilelik dönemi için yararlı olabilir. Bu dönemde ağrıya bağlı olarak yumurtla dönemine girildiği fark ediliyorsa hamilelik daha kısa süre içinde gerçekleşecektir. Yumurtla döneminde ortalama 5 gün içinde hamile kalınabilmektedir.

OKUMALISINIZ!  Erkeklerde Boşalamama Kasık Ağrısı

Cinsel İlişkiden Sonra Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Cinsel ilişkiden sonra kasık ağrısı hamilelik belirtisi olarak kesin bir anlam taşımamaktadır. Kasık ağrısı üreme bölgesinin şiddete bağlı olarak zarar görmesinden, dokuların zedelenmesinden de oluşabilmektedir. Bu yüzden cinsel ilişki sonrasında kasık ağrısı kesin şekilde gebelik belirtisi değildir. Ancak hemen sonrasında değil aradan birkaç gün geçtikten sonra kasıkta ağrı devam ediyor ve zaman zaman kendisini gösteriyorsa bu durum hamilelik belirtisi olarak görülebilir. Gerekli gebelik testlerinin yapılması tavsiye edilir. Erkeklerde boşalamama kasık ağrısı sıkça görülmektedir.

yurt dışı kaynaklar

Yorum yapın