Hamilelikte Süt Problemi

10 / 100

Hamile olmadan memeden süt gelmesi durumu hamilelik dışında gelişmesinden dolayı kabul edilebilir bir durum olmamaktadır. Ancak oluşma riski bulunmaktadır. Bunun sebebi ise fizyolojik, farmakolojik veya hipofiz adenomlarına bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Memeden süt gelmesi veya galaktore olarak adlandırılan bu durum kadınlar da sık rastlanan bir durum olmasına rağmen nadir de olsa erkeklerde de karşılaşılan bir sorun olabilmektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalınması durumunda ise yakın bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmekte ve alanında uzman kişiler tarafından tetkikler yapılarak tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir.

Hamile Olmadan Memeden Süt Gelme Nedenleri?

Hamile olmadan memeden süt gelmesi birçok durum ile açıklanabilmektedir. Bu yüzden de kişilerin belli testleri yaptırması ve bu testlerin yapıldıktan sonra tedavilerinin bu yönde gelişmesi gerekmektedir. Ancak şu ana kadar kaydedilen memeden süt gelme sebepleri ise şunlardır;

-Beyinde oluşabilen bazı tümörler.

-Troid hormonunda oluşan bozukluklar

-Böbrek hastalıkları.

-Hipofiz bezinde sarkoidoz gözükmesi.

-Polikistikoversendromu.

-Kullanılan ilaçların oluşturmuş olduğu yan etkiler.

-Çevresel faktörlere bağlı olarak gelişen durumlar.

Galaktore veya memeden süt gelme olayı sadece kadınlara has bir durum olmamakta ve nadir de olsa erkeklerde de görülmektedir. Bu yüzden de böyle bir durum ile karşılaşıldığında panik olunmaması gerekmektedir. Erkenden teşhis etmek ise belirtilerin takip edilmesi durumunda mümkün olmaktadır.

Galaktore Belirtileri Nelerdir?

Hamile olmadan memeden süt gelmesi durumuna tıp dilinde galaktore denilmektedir. Bu durumun ortaya çıkmadan önce göstermiş olduğu belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtilerin bazıları ise şunlardan oluşur;

-Göğüslerde hassasiyetin oluşması,

-Adet veya regl günlerinde geri veya ileri değişmeler.

-Göğüslerde şişmelerin ortaya çıkması.

OKUMALISINIZ!  Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

-Erkeklerin cinsel anlamda işlev bozuklukları ile karşı karşıya kalması.

-Hipofiz bezlerinde oluşan bozukluklar sonucunda görmede bozukluk yaşanması.

Bu gibi bir sorun da panik yapılmaması gerekmektedir. Çünkü tedavisi olan ve hızlı bir şekilde sonuç alınabilmektedir. Bu durumda ise belirtiler sonrasında tetkikler yapılarak alanında uzman bir kadın doğum doktoru ile görüşerek tedavi başlatılabilmektedir. Daha sonrasında ise kontroller yapılarak yeniden ortaya çıkması engellenmektedir.

0/5 (0 Reviews)

Yorum yapın

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Privacy Policy