İdrar Yaparken Kasık Ağrısı

81 / 100

Kasık ağrısı ve idrardan kan gelmesi hastaların sıklıkla şikayet ettiği rahatsızlıklardan bir tanesidir. Kasık bölgesinde oluşan ağrı günlük hayatı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu ağrılar kısa süreli ya da belirli zamanlarda yorulmaya bağlı olduğunda sorun etmeyiz. Fakat bu ağrılar devam ettikçe ve sancılı ağrı dönemine geçiş yaptığımızda tedavi arayışı içine gireriz. İdrar yaparken kasık ağrısı neden olur ? Sağ kasık ağrısı, sol kasık ağrısı ya da her iki kasıkta gelişen ağrı, durumuna göre bizlere çok şey anlatır. Aynı zamanda idrar yapımı sırasında kan gelmesi söz konusu ise bu oldukça önemli ve çözümlenmesi gereken bir konudur.

İdrar yaparken kasık ağrısı sorununun dikkat edilmesi ve mutlaka gözlenmesi gerekmektedir. İdrar yaparken kasık ağrısı nedenleri kadın hastalarda daha farklı olabilir. Çünkü boşaltım yollarında meydana gelecek sorunlar başka problemlere yol açabilmektedir. idrar yaparken kasık ağrısı hamilelik belirtisimi hem kadınlar hem de erkeklerde idrar yaparken oluşan ağrılarda erken müdahale önemlidir. Aksi durumda bölgenin hassasiyeti sebebiyle enfeksiyon ya da benzeri sorunlar gelişebilir. Tedavi yöntemi aramadan önce kendimize sormamız gereken bazı sorular var.

idrar yaparken kasık ağrısı
idrar yaparken kasık ağrısı

Bunlar;

 • İdrar yaparken ağrı/yanma var mı?
 • İdrar sonrası devam eden ağrı/yanma var mı?
 • İdrar sonrası kasık ağrısı ile farklı belirtiler var mı? (Sırt ağrısı, titreme veya ateş)

İdrar yaparken kasık ağrısı ile birlikte idrar kanalımızda yanma var ise idrar yolu enfeksiyonu olma ihtimali yüksek gibi görünebilir. E-Coli diye adlandırdığımız bakteri çeşidi idrar yolundan mesaneye kadar hızlı şekilde yayılmasından dolayı bu bölge enfeksiyon kapmaktadır.

Bu tip durumlarda hastalar kendiliğinden geçeceğini düşünseler de, hastalığın erken teşhisi ve tedavisi son derece önemlidir. Enfeksiyon boyutuna göre risk boyutu şekillenmektedir. Bu sebeple ilk kontrolün ardından ilaç tedavisine gecikmeden başlanmalıdır.

OKUMALISINIZ!  Sol Kasık Ağrısı Bacağa Vurması ve Tedavisi

İdrar sonrası devam eden ağrı veya yanma sorunlarının devam etmesinin en büyük sebeplerinden birisi böbrekte oluşan taş veya kum olarak nitelendirebiliriz. Erkeklerde kasık ağrısı en çok taş ve kum sorunu olduğunda görülmektedir. Böbrekte biriken yabancı maddeler olan taş veya kumlar, idrar sonrası yanma ve ağrı yapabilir. Bu ağrılar belinize ve sırtınıza da vurabilir. Yabancı madde atımı vücuttan sağlanana kadar yanma ve kasık ağrısı devam edecektir.

idrar yaparken kan gelmesi
Kasık ağrısı ve idrardan kan gelmesi

Kasık ağrısı ve idrardan kan gelmesi

Bu durumdan kurtulmanın en iyi çözümü bol bol su tüketmekten geçer. Kum ya da taşın bulunduğu noktaya ve yoğunluğuna göre sıvı miktarı arttırılmalıdır. Mümkün olduğunca çok 3-4 litre kadar su tüketimi bolca idrara çıkma ile bu sorun çözümlenecektir.

Kasık ağrısı daha ileri boyutta taş söz konusu ise taş kırma olarak adlandırılan operasyonu yaptırmak gerekebilir. Bu durumun kontrolünü bir uzman sağlayarak en doğru yönlendirmeyi yapacaktır.

Kasık ağrısına ne iyi gelir ?

kasık ağrısını nasıl geçer , bitkisel çözümler nelerdir ?

Kasık ağrısı ve idrardan kan gelmesine ne iyi gelir ?

Kadınlarda kasık ağrısı genellikle sistit gibi idrar yolu enfeksiyonu olduklarında ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonunu önlemenin ilk yolu genital bölge temizliğine özen göstermektir. Sıklıkla iç çamaşırı değişimi ve yabancı tuvaletleri kullanmamaya çalışmak önemlidir. Erkeklerden farklı olarak kadınların genital ve makat bölgeleri birbirine yakın olduğu için enfeksiyon riski her zaman daha fazladır.

Bunun dışında gelişen enfeksiyon türleri ise şöyledir:

 • Bağırsak iltihabı
 • Karın içi apseler
OKUMALISINIZ!  Sol Kasık Ağrısı Erkeklerde Neden Olur?

Yukarıda ki iki etken oldukça tehlikelidir ve tam teşhis için en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekli ve testlerinizi yaptırmalısınız.

İdrar sonrası kasık ağrısı ne gibi belirtileri vardır ?

İdrar sonrası kasık ağrısı ile birlikte sırt ağrısı, titreme, kusma, ateş veya öksürme gibi belirtiler var ise hemen doktora görünmek gerekmektedir. Vücudumuzun tam olarak neye tepki verdiğini bilmek için kan ve idrar testi yaptırmalıyız.

bele vuran kasık ağrısı
bele vuran kasık ağrısı

Bele vuran kasık ağrısı nedenleri

Bele vuran karın ağrısı ve bu tarz hastalıklarda mutlaka doktora en hızlı şekilde gidilmesi gerekir. İdrar yapımı veya sonrasında gelişen kasık ağrısı ve farklı belirtiler var ise aşağıdaki hastalıklar ortaya çıkmış olabilir.

 • Prostat iltihabı
 • Vajinal enfeksiyon
 • Üretranın enfeksiyonu
 • Mantar enfeksiyonu
 • Genital bölge iltihaplanmaları gibi.

Genel olarak bele vuran kasık ağrısı bölgesinde oluşan ağrıların temelinde yatan neden enfeksiyon durumudur. Bu enfeksiyon vücudun farklı noktalarında gelişebilmektedir. Ağrılı idrar, kanamalı idrar, karın şişliği kasık ağrısı nedenleri arasında yerini almaktadır. Yanma hissedildiği an mutlaka bir uzmana danışılmalı ve doktorun vereceği enfeksiyon ilaçlarının düzenli kullanımı sağlanmalıdır.

5/5 (1 Review)

“İdrar Yaparken Kasık Ağrısı” üzerine 17 yorum

 1. Benim bel kasık ağrısı vardı araştırma yapıyordum ve sizin siteyi gördüm hemen doktorlara başvurdum ve kasık ağrılarım bitti

  Cevapla
 2. Özellikle idrar yoluyla ve kasık ağrısının aniden oluşmasi ve ne yapacağım konusunda çok bilgilendirici blog olmuş harikasınız onlemlerimizi almak en iyisi teşekkür

  Cevapla
 3. İdrar yaparken kasık ağrım oluyordu. Bu sitedeki bilgilerden sonra doktora gittim ve erken tedavi başlattım. Çok teşekkür ediyorum

  Cevapla
 4. Benim eşiminde böbreklerinde ağrısı ve kasık ağrısı vardı ameliyat oldu.Fakat bu kadar çok bilgi sahibi değildim çok aydınlatıcı bilgiler vermiş

  Cevapla
 5. Hep merak ettiğim konular.Ve sormak bazen zor geliyor insan çekiniyor.Emeğinize sağlık çok faydalı oluyorsunuz.Teşekkürler.

  Cevapla
 6. Bende de kasık ağrısı çok var ama gecekten faydalı konular emeginize sağlık çok teşekkür ederim bilgileriniZ icin

  Cevapla
 7. Çok faydalı bir konu. En azından kasıkta ağrılarımız olduğu zaman neden ağrıdığını anlamış olacağız. Teşekkürler.

  Cevapla

Yorum yapın

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Privacy Policy