Kadınlarda Kasık Ağrısı ve Akıntı Neden Olur?

Kadınlarda akıntı ve kasık ağrısı genellikle kasıktaki birçok kas grubundan veya bağdan birinin gerilmesi veya yırtılması neden olur. Bu özellikle her gün çok fazla egzersiz yapan ve hareket eden kadınlar için geçerlidir. Kadınlarda sol kasıkta ağrı çok yaygındır çünkü yumurtalıklarda kistler oluşur. Yumurtalık ağrısı olarak bilinen ağrının nedeni bu kistlerin oluşumu ile doğrudan ilişkilidir.

Ayrıca vajinal ve idrar yolu enfeksiyonları kasık ağrısına neden olabilen durumlardır. Bu sorun, geçmeyen ağrı, ani olabilen (keskin kasık ağrısı) ve rahatsızlığa neden olan uzun süreli, rahim, yumurtalıklar, fallop tüpleri, mesane ve alt karın gibi tıbbi durumlarla ilişkili bir ağrıdır.

Kadınlarda Kasık Ağrısı

Kadınlarda kasık ağrısı, birçok kadının yaşadığı yaygın bir durumdur. Her şeyden önce, hareketsiz bir yaşam tarzının, aşırı stresin ve dengesizliğin birden fazla yerde ağrıya neden olabileceğini bilmelisiniz. Bu ağrılar genellikle büyük bir soruna neden olmaz ve kadınlar genellikle kasık ağrısı için hastaneye gitmezler. Ancak bazen bu ağrıların arkasında başka sebepler de olabilir. Aynı zamanda kadınların erken gebelikte yaşadıkları semptomlardan biri kasık ağrısıdır. Bu ağrının en yaygın nedeni genişlemiş bir rahimdir. Dilatasyon bu bölgede oluşan basınçtır. Basınca bağlı olarak sadece kasıkta ağrı değil karın ve bel ağrıları da gözlemlenebilir. Öte yandan, her kasık ağrısı hamilelik anlamına gelmez. Aynı zamanda hamilelikte kasık ağrısı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kadınlarda Kasık Ağrısı Nedenleri

Kadınlarda kasık ağrısı nedenleri birden fazla olabilir. Bu açıdan kadınlar sıklıkla bu sorunun nedenini merak eder. Kadınlarda vajinanın çoğunu kaplayan üreme sistemi, tıbbi durumlar ve adet kanaması nedeniyle ağrı oluşabilir. Bu nedenle kasık ağrısı kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Özellikle kadınlarda kasık ağrısı, beyaz kadınlarda sarı akıntı ve kasık ağrısı , şişlik ve kanama gibi sorunlar tehlikeli hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Kasık ağrısı tedavileri, kadınlarda yumurtlama ağrısı ve adet sancısı gibi kasık ağrısını normalleştirir. Siz de evde yapabileceğiniz basit ağrı kesiciler ile bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Ancak bu bölgelerde rahim, yumurtalıklar ve kistler görünebilir ve bu bölgelerde ağrı olabilir. Bu açıdan kadınlarda kasık ağrısı neden olur sorusu sorulur. Bu sorunun cevabı dişi üreme sistemine bağlı olan dişi üreme organlarının sağ üst ve sol üst kısımlarında bulunabilir.

Kadinlarda Kasik Agrisi ve Akinti Neden Olur
Kadinlarda Kasik Agrisi ve Akinti Neden Olur

Kadınlarda Kasık Ağrısı ve Akıntı İlişkisi

Kadınlarda kasık ağrısı ve akıntı cinsel yolla bulaşan bir hastalığın belirtisi olabilir. Çoğu cinsel hastalık kasık bölgesinde enfeksiyona neden olur. Bakteriyel vajinozis karışan mikroorganizmalar da kasık enfeksiyonlarının önemli bir nedenidir. Tedavi edilmeyen klamidya enfeksiyonlarının yaklaşık yarısı kasık enfeksiyonuna ilerleyecektir. Gonokok enfeksiyonunda bu oran daha yüksek olabilir. Kasık enfeksiyonlarının geç teşhisi kısırlık, dış gebelik ve kronik pelvik ağrı gibi iltihaplanmalara neden olabilir. Tükürük bezi iltihabı veya genital enfeksiyonu olan yaklaşık 6 kadından 1’inde kısırlık gelişir.

OKUMALISINIZ!  Sol Kasık Ağrısı Kadınlarda Neden Olur?

Kadınlarda Akıntı

Kasık ağrısı ve akıntı birbiri ile bağlantılıdır. Akıntı, vajina ve serviksteki küçük bezler tarafından salgılanan sıvıdır. Bu sıvı, vajinayı ve üreme sistemini temiz ve sağlıklı tutarak eski hücreleri ve kalıntıları temizlemek için vajinayı günlük olarak filtreler. Östrojen seviyelerindeki normal dalgalanmalar vajinal akıntıya neden olabilir. Östrojen seviyeleri yüksek olduğunda, östrojen serviksi sıvı (mukus) salgılaması için uyarır ve bu da az miktarda mukusun vajinadan dışarı sızmasına neden olabilir.

Kadinlarda Kasik Agrisi ve Akinti 1
Kadinlarda Kasik Agrisi ve Akinti

Kasık Ağrısı ve Akıntı Nasıl Önlenir?

Kasık ağrısı ve akıntı geçirme tedavisi STD testinin sonuçlarını beklemeden başlamalıdır. 23 günlük bir tedavi süresi kısırlık ve dış gebelik riskini 3 kat artırır. Hızlı bir şekilde antibiyotik tedavisine başlanarak bu riskler azaltılır. Hastalar klinik iyileşmeden 24 saat sonra intravenöz tedaviden oral tedaviye geçebilirler. 1 günlük oral ilaç tedavisi tamamlanmalıdır. Herhangi bir hastane rejimi (sefoksitin, sefotetan, ampisilin / sulbaktam) veya alternatif rejimlerle tedavi edilen hastalar, 12 saatte bir 100 mg oral doksisikline geçmelidir.

Kasık ağrısı akıntı tedavisinde oral veya intravenöz klindamisin ile gentamisin ve metronidazol (Frazil) tedavi için kullanılan diğer ilaçlardır. Hastanede yatış gerektirmeyen hastalarda kas içi (seftriakson, sefoksitin) ve oral tedavi kullanılabilir. Kasık enfeksiyonları için antibiyotikler ayrıca anaerobik bakteri içermelerini gerektirir. PID için tüm ayakta tedavilerde, trichomoniasis, bakteriyel vajinozis veya yakın zamanda rahim ameliyatı olan kişileri tedavi etmek için metronidazol eklenmesi önerilir.

Yabancı kaynaklar medicalnewstoday

Bir sonraki yazımız olan Kasıkta Lenf Bezi Şişmesi Neden Olur? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın