Kadınlarda Kasık Ağrısı

87 / 100

Kadınlarda kasık ağrısı, yaygın sağlık sorunlarından biridir. Hareketsiz bir yaşam, yoğun stres veya yorgunluk nedeniyle vücudun birçok bölgesinde kısa süreli ağrılar olabilir. Bu ağrılar genellikle günlük yaşamı çok fazla etkilemez. Bu nedenle, bu sorunu yaşayan bireylerin genellikle sorunun nedenini anlamak için hastaneye gitmelerine gerek yoktur. Ancak bu durumlar uzun süre devam ediyorsa nedeni araştırılmalıdır.

Kasık ağrısı başlı başına bir hastalık değildir ancak birçok farklı sağlık sorununun belirtisi olabilir. Kadınlarda kasık ağrısının en yaygın nedeni yumurtlama gibi normal üreme sistemi koşulları olabilir. Yumurtalık kistleri, idrar yolu enfeksiyonları, vajinal enfeksiyonlar ve diğer hastalıklar da bu ağrının sebeplerindendir.

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur Kadınlarda

Sol kasık ağrısı neden olur kadınlarda sıklıkla merak edilmektedir. Kadın hastalıklarıyla ilgili en sık görülen şikayetlerden biridir ve tek bir nedenden kaynaklanmaz. Kasık ağrısının birçok farklı nedeni olabilir. Kasık ağrıları sadece kadın hastalıkları ve üreme organlarından kaynaklanmaz. Bağırsak, idrar yolu ve kas-iskelet sistemi hastalıkları da kasık ağrısına neden olabilir. Kasık ağrısı hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir.

kadinlarda akinti ve kasik agrisi nasil gecer
kadinlarda akinti ve kasik agrisi nasil gecer

Kadınlarda Kasık Ağrısı ve Akıntı

Kadınlarda kasık ağrısı ve akıntı tüm kadınlarda görülen normal, sık görülen bir sorundur. Bununla birlikte, enfeksiyona yol açabilecek belirli sızıntı türleri vardır. Anormal akıntının rengi sarı veya yeşildir. Bazı enfeksiyonlarda kalın veya kötü kokulu akıntı olabilir. Maya ve bakteriyel enfeksiyonlar genellikle anormal sızıntılara yol açar. Herhangi bir anormal veya kötü kokulu akıntı fark ederseniz, bir doktora görünmeniz önerilir. Vajinal akıntıda aşağıdaki değişiklikler meydana geldiğinde enfeksiyondan şüphelenilmelidir:

 • Renk değişimi (sarı, yeşil, gri)
 • Hoş olmayan koku (kötü yumurta veya balık kokusu)
 • Kaşıntı
 • İlişkiden sonra kanama, lekelenme, ağrı
 • Vulvar rahatsızlığı, kaşıntı, ödem
 • Sırt veya kasıkta ağrı
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Sık bir şekilde idrara çıkma
 • İlerlemiş vakalarda bulantı, karın ağrısı, ateş
OKUMALISINIZ!  Kasık Mantarı Nedir?

Kadınlarda Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kadınlarda kasık ağrısı neden olur sorusunun pek çok cevabı vardır. Kadınların yumurtlama ağrıları ve adet krampları normal olarak tanımlanabilen, aşırıya kaçıldığında ilaç yardımı ile hafifleyebilen kasık ağrılarıdır. Ancak rahim ve yumurtalık enfeksiyonları, yumurtalıklarda ve endometriumda oluşan kistler kasık ağrısı semptomları olan ve tedavi gerektiren hastalıklardır. Ek olarak, kasık ağrısının nedenleri şunlardır:

 • Pelvik Enflamasyon 
 • Yumurtalık kistlerinin yırtılması ve bozulması
 • Rahim dış duvarındaki kistlerin 5 cm’den büyük olması
 • İdrar yolu enfeksiyonları, sistit ve üretrit
 • Son doğum ve sezaryen ameliyatı
 • Aşırı aktif mesane
 • Kasık fıtığı

Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı

Kadınlarda sol kasık ağrısı, doğurganlık çağındaki kadınlarda genç kadınlara veya menopoz geçirmiş kadınlara göre daha sık görülür. Üreme sistemindeki yumurtalıklar, fallop tüpleri, rahim gibi organların sorunları veya hastalıkları kasık ağrısına neden olabilir. Kadınların adet döneminin yanı sıra hamilelik de kasık ağrılarının sıklıkla yaşandığı dönemlerden biridir. Hamilelik sırasında zaman zaman kasıklarınızda ağrı göreceksiniz, ancak bu durumu normal şekilde tedavi etmek ve doktora görünmemek doğru bir yol değildir. Hamilelik sırasında herhangi bir ağrı bir doktora danışılmalıdır. Kasık ağrısına yumurtalık kistleri ve diğer üreme organı sorunları neden olduğunda, bu durum kısırlıkla ilgili durumları da ortaya çıkarabilir.

kadinlarda akinti ve kasik agrisi
kadinlarda akinti ve kasik agrisi

Sağ Kasık Ağrısı Neden Olur Kadınlarda

Sağ kasık ağrısı neden olur kadınlarda merak edilen bir konudur. Kasık ağrısı bu bölgedeki tüm rahatsızlıktır. Kasık ağrısı, birçok kadını etkileyen ve endometriozis ve rahim fibroidlerinden dış gebelik ve kanser gibi daha ciddi durumlara kadar çeşitli durum ve hastalıklardan kaynaklanabilen bir durumdur. Kadınlar genellikle kasık ağrısını, göbeğin altındaki karın bölgesinde keskin bir ağrı olabilen veya olmayabilen, donuk ağrı veya kompresyon olarak tanımlar. Ağrı aralıklı veya sürekli olabilir ve anormal vajinal kanama, bel ağrısı ve vajinal akıntı gibi diğer semptomlar eşlik edebilir.

OKUMALISINIZ!  Kadınlarda Kasık Ağrısı ve Akıntı Neden Olur?

Kasık Ağrısı Neden Olur Kadınlarda

Kasık ağrısı neden olur kadınlarda sorusunun cevabı kadar bu sorunun nasıl tedavi edileceği de önemlidir. Kasık ağrısı için birçok tedavi vardır ve gereken kesin tedavi altta yatan nedene bağlıdır. Örneğin, pelvik ağrının en yaygın nedenlerinden biri olan pelvik inflamatuar hastalık antibiyotiklerle tedavi edilir, ancak ektopik gebelik, yumurtalık torsiyonu ve apandisit gibi doğrudan nedenleri tedavi etmek için cerrahi kullanılır. Ameliyat aynı zamanda rahim ve rahim ağzı kanseri gibi jinekolojik kanserlerin ilk tedavisidir ve ciddi endometriozis ve rahim miyom vakalarını tedavi etmek için kullanılır.

5/5 (1 Review)

“Kadınlarda Kasık Ağrısı” üzerine 4 yorum

 1. Var olan kasık agrilarimla ilgili araştırma yaparken siteye denk geldim gerçekten çok başarılı bir site çok açıklayıcı bilgiler vermiş teşekkür ederim emeğinize sağlık

  Cevapla

Yorum yapın

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Privacy Policy