Kasık Ağrısı nedir ? Neden ağrır

54 / 100


Kasık ağrısı, iç uyluk ve karnın birleştiği yerde oluşan rahatsızlıktır. Testislerinizdeki ağrı ile aynı şey değildir, ancak bazen bu, burnunuza yayılabilen ağrıya neden olabilir.

Kasık ağrısının yaygın nedenleri


Çoğu zaman, namlu ağzı ağrısı bir kas, bağ veya tendon gerginliğinin sonucudur. Bu, spor yapan birçok erkeğin başına gelir. Ağrı hemen ortaya çıkabilir veya zamanla birikebilir. Spora veya aktiviteye devam etmek yaralanmayı daha da kötüleştirebilir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere namlu ağrısına neden olabilecek başka koşullar vardır:

Fıtık: Bu, yağ veya bir bağırsak halkası, alt karın kaslarınızdaki (karın) zayıf bir noktadan geçtiğinde olur. Kasık veya skrotumda bir şişkinlik görebilirsiniz. Tüm erkeklerin dörtte biri hayatlarının bir noktasında bu sorunu yaşayacaktır. Karın kas duvarında bağırsaklar veya yağlar sıkışırsa kan akışı kesilebilir. Buna boğulmuş fıtık denir.

Belirtiler şunları içerebilir:

 • Çıkıntı yakınında kızarıklık veya ani ağrı
 • Kaka yapamazlar veya gaz yapamazlar
 • Bulantı, kusma, ateş
 • Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz acil tedavi alın. Fıtık fıtığı, yaşamı tehdit eden bir acil durumdur.

Ameliyat fıtığı düzeltebilir.

Prostatit: Bu, prostatınızda bir şişlik veya enfeksiyondur. Ağrıya ek olarak, işemekte zorlanabilirsiniz.

kasik fitigi
kasik fitigi

Doktorunuza danışın. Prostatit bazen kendi kendine geçebilir. Ancak bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, antibiyotik almanız gerekebilir.

Epididimit: Bu, spermin depolandığı tüpte, yani epididimde bir şişliktir. Çoğu zaman bir enfeksiyondan kaynaklanır. İşaretler ve semptomlar şunları içerebilir:

 • Skrotumun bir tarafında kademeli ağrı başlangıcı.
 • işerken ağrı
 • Ateş
 • Penisinizden sütlü akıntı
 • Epididimitin arkasındaki aynı enfeksiyon orşite neden olabilir. İki koşul aynı anda ortaya çıkabilir. Bazen kabakulak virüsü orşiti tetikler.
OKUMALISINIZ!  Kasık ağrısı tedavisi

Her iki durumun nedeni bakteri ise, bir antibiyotik onları ortadan kaldırabilir.

Testis torsiyonu: Bu, testis skrotumunuzda büküldüğünde olur. Karnına tekme yemiş gibi hissedebilir. Tıbbi bir acil durum. Büküm (burulma) testislerinize giden kan akışını keser. Birkaç saat içinde cerrahi olarak açılmazsa testisin ölebilir. En sık gençlerde olur.

Testis kanseri: Çoğu zaman, bu kanser testisinizde veya üzerinde ağrısız bir yumruya neden olur. Ama bazen acı verici. Sıradan bir kanser değil. Erken bulunursa, hemen hemen her zaman tedavi edilir ve iyileşir.

Kalça Problemleri: Bazen artrit veya başka bir problemden kaynaklanan kalça ağrısı kasıklarınıza yayılabilir. Genellikle yavaş oluşur ve araba sürerken veya alçak bir sandalyede otururken daha kötü hissedebilir. Genellikle, bir doktor sorunu tedavi etmek için önce fizik tedavi ve anti-inflamatuar ilaçları deneyecektir. Bunlar işe yaramazsa ameliyat olmanız gerekebilir.

Böbrek taşları: Bunlar böbreğinizde oluşan ve mesanenize giden tüplere sıkışabilen küçük kristallerdir. Ağrı güçlü olabilir. Genellikle sırtınızda veya karnınızdadır, ancak aynı zamanda skrotumunuzda veya penisinizin ucunda da olabilir. Taş gerçekten büyükse ameliyat gerekebilir.

Böbrek enfeksiyonu: Bu genellikle mesanenizde bir enfeksiyon başladığında ve böbreğinizden birini veya her ikisini birden istila ettiğinde olur. Semptomlar ağızda ağrı, sık idrara çıkma ve idrarda kan veya irin içerebilir. E. coli adı verilen bakteriler genellikle suçlanır. Böbrek enfeksiyonları antibiyotiklerle tedavi edilir.

Doktor ne zaman aranmalı ?


Aşağıdaki durumlarda 911’i arayın:

 • Ani veya yoğun olan testis ağrısı
 • Sırt, karın veya göğüse yayılan ağrı
 • Ateş, titreme ve mide bulantısı ile birlikte rahatsızlık
 • Aşağıdaki durumlarda doktorunuzla randevu alın:

Burun ağrısı çok şiddetlidir veya birkaç gün içinde iyileşmez.
Testislerinizin etrafında veya içinde şişlik veya yumru var.
Yan tarafınızdaki ağrı, namlu ve testislerinize doğru hareket eder.
İdrarında kan var.
Burun Ağrısı Teşhisi
Burnunuzun ağrıdığını düşünüyorsanız, doktorunuz size şunları soracaktır:

OKUMALISINIZ!  Doğum Kontrol Hapı Kilo Sorunu
5/5 (1 Review)

Yorum yapın

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Privacy Policy