Kasık ağrısı tedavisi

72 / 100

Kasık ağrısının birçok nedeni olabilir ve kaynağını bulmak kolay değildir. belirleyerek
Tam konumunda nedenini anlayabileceğiz ve farklı terapötik çözümleri ve bir tedavinin osteopatiye olan ilgisini inceleyebileceğiz.

Kasık ağrınızı daha iyi anlayın


Kasık, alt karın ve uyluk arasındaki alandır. Bu bölgeye kasık da denir (dil anlamına gelen lingual sıfatıyla karıştırılmamalıdır).

Kasık ağrısı, osteopatide sık görülen bir konsültasyon nedenidir ve spor veya profesyonel aşırılıklar veya günlük yaşam aktiviteleri ile tetiklenebilir.

Bu ağrı, kasık veya kalçadaki tendonlara, eklemlere, kaslara ve sinirlere (kruralji) verilen hasardan kaynaklanabilir.

Dikkat, kasık bölgesindeki ağrı iç organ kaynaklı da olabilir: sindirim ve jinekolojik sistemleri izleyin!

Konsültasyonunuz sırasında, doktorunuzla veya osteopatınızla olsun, ağrının nedenini anlamak için size bir dizi soru sorulacaktır. Dokunsal testler ve hassas hareketler içeren bir klinik muayene gerçekleştirilebilir ve radyolojik bir değerlendirme ile desteklenebilir.

Muayene yürümekle başlar, gluteal güçsüzlük veya kısa veya analjezik bacak nedeniyle topallık arar (yani, ağrıyı gidermek için az çok bilinçsiz bir pozisyon alınır). Pelvik ve spinal denge de değerlendirilir.

kasik agrisi
kasik agrisi

Ortak kökenli kasık ağrısı


Bu ağrı kasık ortasında lokalize olabilir ve genellikle hasta tarafından kıstırma veya küçük elektrik çarpmaları olarak tanımlanır. Bu pelvik ağrı, en yaygın olanı kalça osteoartriti olan koksofemoral eklemdeki patolojilere karşılık gelir.

Kalçanın diğer kemik ve eklem patolojileri kalça displazisi, femur başı nekrozu, septik artrit ve pelvik kırıklardır (örn. kalça osteoporozu ile ilişkili). Bütün bu hastalıklar öncelikle tıbbi muayene gerektirir. Bununla birlikte, osteopati kalça osteoartriti için ilgi çekici olabilir.

kalça osteoartriti


Kalçanın osteoartriti (doktor muayenehanesinde koksartroz), 50 yaşın üzerindeki kadınlarda prevalansı olan çok yaygın bir olgudur. Zamanla ilerleyen donuk bir ağrı ile karakterizedir: Kıkırdak aşındıkça öne eğilmek, dizlerinize oturmak ve bacaklarınızı birbirinden ayırmak giderek zorlaşır. Ayrıca yürüme mesafesi (yani yürüyerek ağrısız katedilebilecek mesafe) azalır. Teşhisi yapmak için bir röntgen veya MRI taraması gereklidir.

OKUMALISINIZ!  Doğum Kontrol Hapı Kilo Sorunu

Osteopat, hareketliliğinizi kalçalarınızda ağrı olmadan sürdürmek için hedefe yönelik ve ağrısız manipülasyonlarla size yardımcı olabilir. Küresel yaklaşımı sayesinde, yaralı kalçaya daha az baskı uygulayarak duruşunuzu yeniden dengeleyebilecek.

kasık simfizi


Kasık simfizindeki (iki kalça kemiğinin birleştiği yer) ağrı bu bölgedeki lezyonlarla ilişkilendirilebilir. Bu eklem, hamilelik ve doğum sırasında kolayca açılabilen lifli kıkırdaktan oluşur.

Hamile kadınların bu bölgede ağrı yaşaması çok yaygındır; bu, hamilelik sırasında vücudun normal adaptasyonları ile uyumludur. Doğum sırasında, kasık sempatizi, doğum sonrası ağrıya yol açan hafifçe eksen dışı olabilir.

Bu nedenle, diğer şeylerin yanı sıra, tüm hamile kadınların veya yeni doğum yapmış kadınların, pelvisi tekrar dengeye getirmek için bu bölge ve perine üzerinde çalışabilecek osteopatlarını görmeleri tavsiye edilir.
Kas kökenli kasık ağrısı
psoas
Kasık kıvrımındaki ağrı, psoas kasının patolojilerini gösterebilir. Bu kas lomber vertebraya girer ve pelvis içinde hareket eder, pelvik kemiğe yapışarak seyrini femurun tepesinde sonlandırır.

Bu nedenle kalça fleksiyonuna izin verir. Kalçanızı büktüğünüzde güçte veya ağrıda azalma fark ederseniz, psoas tendinit olabilir.

Bu durumda ağrının kasıktan yayılması ve psoas kasının femurun tepesine yerleştirilmesine kadar izlediği yolu takip etmesi nadir değildir.

Osteopatınız bu kasın kontraktürünü azaltabilir ve distal tendonu üzerinde çalışarak tendiniti azaltabilir. Ayrıca size onu germek için egzersizler gösterebilecektir.

5/5 (1 Review)

Yorum yapın

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Privacy Policy