Kasik Fitigi e1627015448531

Kasık Fıtığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Ameliyatı Nasıl Yapılır?

84 / 100
Oy Vermeyi Unutmayın post

Kasık fıtığı erkek ve kadınlarda görülen, kasık fıtığı belirtileri inguinal herni olarak da adlandırılan fıtık türüdür. Erkeklerde genelde kadınlara kıyasla daha sık görüşmektedir. Yaygın olarak görülen kasık fıtığı oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır ve fıtık türlerinin de yüzde 80’ine varan bir oranı kapsar. Bu yazımızda kasık fıtığı ameliyatı na kadar bir çok konuya değineceğiz. Karın duvarında oluşan şişliğin cilt üzerinden de görülmesine neden olur.

Kasık Fıtığı Ağrısı Nerelere Vurur? (RESİMLİ)

Kasık fıtığı ağrısı için bu fıtık türünün neden oluştuğunun bilinmesi gerekmektedir. Fıtık olarak adlandırılan hastalık bebeklerden yaşlılara kadar her yaşta görülen bir durumdur. Genelde orta yaş ve yaşlılık hastalığı olarak bilinmesine karşılık gençlerde de kasık fıtığı görülmektedir. Fıtığın görüldüğü yerler de genelde karın duvarının zayıf olduğu yerlere karşılık gelmektedir. Kasık fıtığında karın içi organlarından birisinin karın zarı duvarının zayıf olan noktasından dışa doğru çıkması ve baskı oluşturması kasık fıtığını oluşturmaktadır.

İlk başlarda ayakta, hapşırma veya öksürme sırasında karın içi basıncın artmasına bağlı olarak görülen kasık fıtığı, kişinin yatması veya uzanması halinde görünür değildir. Ama tedavi edilmediğinde şişlik büyüyecektir ve her durumda görünmektedir. Kasık fıtığı için hap, diyet, beslenme gibi yöntemler ile tedavi sağlamak mümkün değildir. Cerrahi operasyon gerekmektedir.

Kasık fıtığı ağrısının vurduğu yerler karın ve bel bölgesidir. Bunun yanında erkeklerde testislerde de ağrısı hissedilmektedir.

kasik fitigi nerededir
kasik fitigi nerededir?

Kasık Fıtığı Tam Olarak Nerededir?

Kasık fıtığı tam olarak bel ve karın bölgesindedir. Bu bölgedeki genital bölgenin sağ ve sol kısmında olabilir veya iki kısımda da aynı anda görülebilir. Kasık olarak adlandırılan bölge genital bölgeden karın bölgesine kadar olan bölge olduğundan kasık fıtığının oluştuğu bölgeler de bu alanı kapsamaktadır.

OKUMALISINIZ!  Hamilelikte Baba Görev

Kasık Fıtığı Ne Gibi Rahatsızlık Verir?

Kasık fıtığı rahatsızlık açısından başlangıç bir ağrı olarak görülür. Ancak zaman geçtikçe, tedavi edilmediğinde büyüdüğünden riskli sonuçlar yaratabilir. İlk başlarda ve daha ileriki aşamalarda kişinin yürümesini de engelleyebilir. Özellikle erkeklerde testis bölgesinde ağrı cinsel ilişki yaşayabilmelerinin de önüne geçer.

kasik fitigi 1
kasik fitigi

Kasık Fıtığı Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Kasık fıtığı ne zaman tehlikeli olur sorusuna başlangıç aşamasından sonraki süreç olarak yanıt verilebilir. Kasık fıtığı başlangıçta küçük bir şekildedir ve hemen fark edilmeyebilir. Ancak kişi bu durumu umursamaz ve gerekli tıbbi desteği almazsa fıtık büyüyeceğinden ileride hayatı tehdit edecek riskler oluşabilir. Kasık fıtığını oluşturan iç organların dışa sarkması veya sıkışması sonucunda çok tehlikeli sonuçlar oluşabilir. Bunun yanında sıkışan yapı yeteri kadar besin alamadığı için kangren gibi durumlar da yaratabilir. Ayrıca karın içi zarının da iltihaplanması ile yine hayati riskler doğurmaktadır.

kasik fitigina ne iyi gelir
kasik fitigina ne iyi gelir

Kasık Fıtığına Ne İyi Gelir?

Kasık fıtığına ne iyi gelir sorusu aşamasına göre değişmektedir. En iyi tedavi yöntemi ameliyat ile fıtığın alınması ve cerrahi operasyon yapılmasıdır. Bunun yanında ilk başlarda meydana gelen ağrıyı yatıştırmak için lavanta ya da rezene çayı içmek, bölgeye soğuk bez ile kompres yapmak gibi eylemler de yararlı olabilir. Kasık ağrısı fıtık yüzünden değil, farklı etmenlerden kaynaklı olarak görülüyorsa kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak fıtık söz konusu olduğunda kendi kendine iyileşme söz konusu değildir.

Kasık Fıtığı Belirtileri Kadınlarda

Kasık fıtığı belirtileri kadınlarda yaygın olarak kasığın üzerinde şişliğin meydana gelmesidir. Kasık bölgesinde fıtık ile beraber basınç, ağrı ve hassasiyet meydana gelebilmektedir. Kasık fıtığının olması için de tüm belirtilerin görülmesi gerekli değildir ancak hepsi bir arada görülüyorsa fıtığın çok daha ciddi olduğu anlaşılacaktır.

Kadınlarda kasık fıtığı hacim olarak erkeklere kıyasla daha küçük olmaktadır ve bu yüzden farkına varılması da kolay olmayabilir. Kadınlar için kasık fıtığı teşhisi koyulması için doktor muayenesi yeterli olacaktır.

Erkeklerde Kasık Fıtığı

Erkeklerde kasık fıtığı için bariz olan belirti kasık bölgesinde meydana gelen şişliktir. Şişlik özellikle ayaktayken belirgin hale gelmektedir. Şişliğin büyüklüğü ise kişilere göre farklılık gösterebilmektedir. Şişliğin yanında kısmen kendisini hissettiren ağrı da yine kasık fıtığının belirtisi olmaktadır. Söz konusu ağrı kasık ya da karın bölgesinde görülür. Erkeklerde kasık fıtığı daha çok sağ kasıkta görülmektedir.

OKUMALISINIZ!  Kasık Fıtığı Neden Olur? » Ne İyi Gelir ? Tehlikeli Mi? 2023

Kasık Fıtığına Hangi Bölüm Bakar?

Kasık fıtığına bakacak bölüm genel cerrahi bölümüdür. Özellikle riskli bir durum olduğundan fıtık başlangıcında ya da fıtığın olmasından şüphe duyulan zamanlarda mutlaka doktor muayenesi olmak gerekmektedir. Doktor tarafından yapılan muayene sonrasında cerrahi müdahale ile fıtık tedavisi sağlanacaktır.

kasik fitigi ameliyati
kasik fitigi ameliyati

Kasık Fıtığı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kasık fıtığı teşhisi koyulduktan sonra ameliyat yapılması gerekmektedir. Kasık fıtığı ameliyatı açık ve kapalı yöntem ile yapılabilmektedir. Her iki yöntemde de yapılma süresi ortalama olarak bir saat olmaktadır. Hastaya ameliyat için anestezi uygulaması yapıldığından 75 – 90 dakika da hastanın kendisine gelme süresi bulunmaktadır. Bu süre sonunda da hasta tam uyanmış bir halde geri dönmektedir.

Kasık fıtığı ameliyatı fıtığın da büyüklüğüne göre operasyon sonrasında önemli bir ağrı yaratmaz. Özellikle hastanın hareket etmediği ve dinlenme yaptığı süre zarfında ameliyat sonrası çok rahat bir şekilde geride kalmaktadır.

İlk dönemlerinde ameliyat yapıldığında hasta birkaç gün dinlenme süresi sonrasında rahatlıkla günlük yaşamına dönebilmektedir. Ancak fıtığın boyutu ileri düzeyde olduğunda hastanın dinlenmesi için ilave birkaç gün daha gerekebilecektir. Ameliyat sonrasında hastalar genelde 3 – 4 saat sonrasında su ve sulu gıda almaya başlamaktadır. Ameliyat olunan günün akşamında ise normal şekilde yemek yemeye başlayabilir. Fıtık eğer iki tarafta oluşmuşsa bu durumda ise hastanın 1 gün müşahede altında tutulması gerekmektedir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Cinsellik

Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında cinsellik için ortalama 1 hafta beklenmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle erkeklerde kasık ağrısı fıtığı testislerde baskı ve ağrı oluşturduğu için erkeklerin bu süreye kadınlara kıyasla çok daha dikkat etmeleri gerekmektedir. Eğer fıtık büyükse ve ameliyat da buna dönük olarak yapılmışsa cinsellik için 3 – 4 hafta beklemek daha iyi olacaktır. Cinsellik sırasında ağrı yaşanmaması ve her şeyden önemlisi ameliyat edilmiş olan bölgenin zarar görmemesi için bu süreye dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Kasık Fıtığı Sağda Mı Solda mı?

Kasık fıtığı sağda mı solda mı sorusuna her ikisinde de görülebilir şeklinde yanıt verilebilir. Erkeklerde ise genelde kasık fıtığı sağ kısımda görülmesidir. Bazı durumlarda tek bir tarafta değil aynı anda iki tarafta da görülebilmektedir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kasık fıtığı ameliyatı fıtığın alınması için açık ya da kapalı yöntem ile yapılabilmektedir. Kasık fıtığının tedavisi ancak ameliyat ile mümkündür. Hastaların fıtığın başında ameliyat olmaları ile daha sonra ameliyat olmaları iyileşme sürelerini ve operasyon etkisini de belirlemektedir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Kasık fıtığı ameliyatı kaç günde iyileşir sorusuna fıtığın boyutuna göre yanıt vermek mümkündür. Küçük ve orta düzeydeki fıtığın iyileşmesi, operasyon sonrasında 1 – 2 haftayı bulabilmektedir. Büyük çaptaki fıtık için ise süre  4 haftaya kadar uzayabilir. Burada önemli olan hastanın genel sağlık durumu ve ameliyat sonrasında da kendisine dikkat etmesidir. Ağır kaldırmamak, vücudu zorlayacak hareket ve sportif etkinliklerden uzak durmak iyileşme süresini kısaltacaktır.

OKUMALISINIZ!  Kasıkta Lenf Bezi Şişmesi Neden Olur?

Kasık Fıtığı Ameliyatı Olmazsa Ne Olur?

Kasık fıtığı ameliyatı olmazsa ne olur sorusu çok tehlikeli sonuçlar doğurur şeklinde yanıtlanabilir. Fıtık gittikçe büyür ve bu durumda futbol topu büyüklüğüne bile erişebilir. Büyüme esnasında da ağrı yapan fıtıklar çok büyük duruma geldiklerinde kişinin hareket etmesini kısıtlar. Ağrı ve acı yarattığı gibi fıtığın diğer organlara baskı yaparak onların zarar görmesine de yol açması mümkündür. Fıtık boğumlanması olarak tabir edilen fıtığın bölgesinde sıkışıp kalması kişinin hayati risk yaşamasına yol açar. Kangren gibi sonuçlara da yol açabilir.

kasik fitigi patlarsa ne olur
kasik fitigi patlarsa ne olur

Kasıktaki Fıtık Patlarsa Ne Olur?

Kasıktaki fıtık patlaması aslında fıtığın boğulmasıdır ve mide ile bağırsakta çok önemli sorunlar yaratabilir. Bulantı, kusma, ateş, çarpıntı ile birlikte bağırsak bölümünde çürümeye yol açar ve böylece kişinin bağırsak sistemi çalışmaz hale gelir. Yemek yemeyi doğrudan da etkileyeceği için kişinin yaşamı için çok ciddi riskler oluşturur.

Kasık Fıtığı Geçer mi?

Kasık fıtığı ameliyat ile geçmektedir ve ameliyat dışındaki yöntemler ile geçmesi olanaklı değildir. Ameliyat ise kapalı ve açık olarak yapılabilmektedir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası hastanın gerekli uyarılara dikkat etmesi halinde rahat geçecektir. Genelde hastalar en erken 1 hafta en geç 4 hafta sonrasında normal yaşamlarına dönmektedir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Tehlikeli mi?

Kasık fıtığı ameliyatı tehlikesiz bir ameliyattır ancak fıtığın boyutuna ve hastanın yaşına göre yine de riskler taşıyabilmektedir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Şişlik

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası şişlik oluşuyorsa ilgili bölgedeki fıtığın tamamen temizlenmediği anlamı taşıyabilir. Bu durumda doktor muayenesi tekrar olarak kasıkta şişlik neden kaynaklandığı tam olarak öğrenilmelidir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Riskleri

Kasık fıtığı ameliyatı riskleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Kişinin yaşına bağlı olarak ameliyat sonrası geç iyileşme,
 • Birkaç hafta sürecek daha dikkatli hareket etme,
 • Yaraya iyi bakılmadığında dikişlerin atmuası veya iltihap kapması gibi riskler bulunmaktadır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Yanma Hissi

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası yanma hissi cerrahi bir operasyon olduğu için normaldir ve kendiliğinden geçecektir.

Yabancı kaynaklar

hopkinsmedicine

Similar Posts

19 Comments

 1. Kasık ağrısı ile şikayetim vardı ve bu önemli bilgiler sayesinde kafamda ki soru işaretleri kalktı . Bilgilendirme için teşekkürler

 2. Kasık ağrısı şikayeti olanlar burdan bilgi edinebilirler çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık

 3. Kasıklarımda oluşan ağrı nedeniyle araştırma yaptım site sayesinde çok güzel bilgiler edindim benim çok işime yaradı emeğinize sağlık

 4. Kasık fıtığının cocuklarda gençlerde kadınlarda erkeklerde hep olduğunu biliyordum ama bu yazılanlar sayesinde daha ayrıntılı bilgi sahibi olduk

 5. Bu aydınlatıcı bilgileri böyle güzel bir şekilde hazırlayıp sunmak ayrı bir özveri tüm bilgiler için teşekkür ederim

 6. Ağrı ve fıtık için güzel bir paylaşım olmuş ve de herkes için güzel ve faydalı bir yazı olmuş herkes okusun ki herkes bilgilensin ağrılarla ilgili olanları

 7. Bir çok kitapta bile bulunmayan bilgiler var. Kasık fıtığı erken teşhiste sorun değil. Bu açıklayıcı bilgiler için teşekkürler.

 8. Top oynarken ağrı hissediyordum ve doktora gittikten sonra kasık fıtığı oldugumu anladim. Çok fazla kiside olan bir durum. Konu ile alakali cok genis ve detayli bir yazi yazilmis . Kasıgında agri hisseden herkesin kontrol ettirmesinlazim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir