Kasık Fıtığı Neden Olur?

82 / 100

Kasık fıtığı erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülür. Bu açıdan kasıkta bir bölge bulunur ve yaşlandıkça bu bölgedeki doku ve kasların yapısı zayıflar. Bunun sonucunda ise strese bağlı olarak fıtıklar gelişebilir. Kasık fıtıkları doğuştan veya sonradan ortaya çıkabilir. Kasık fıtığının birden fazla belirgin nedeni olabilir. Kasık fıtıkları genellikle çeşitli durumlarda vücut üzerinde aşırı baskı altında ortaya çıkar. Bu açıda kasık fıtığının nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Kabızlık
 • Prostat hastalıkları
 • Şiddetli öksürük
 • Ağır yük kaldırma
 • Hamilelik
 • Aşırı egzersiz
 • Sigara kullanımı
 • Karın içi tümörleri

Kasık Fıtığı Tehlikesi Var Mı?

Kasık fıtığı tehlikesi kendini farklı şekillerde gösterir. Tüm fıtıklarda olduğu gibi ilk görülen tehlike bölgedeki ağrı ve şişliktir. Daha sonra fıtık başlangıcı ile birlikte kasıkta şişlik gelişebilir. Erkeklerde testislere bağlanan damarların etkilenmesi ise vücut ısısının yükselmesine ve kompresyona neden olabilir. Bu durum ise üreme sağlığını olumsuz etkileyebilir. Acil cerrahi müdahale gerektiren kasık fıtıkları ise, bağırsak dokusuna kan akışının kesilmesi nedeniyle bağırsak düğümlenmesine neden olabilmektedir.

kasik fitigi 2
kasik fitigi

Kasık Fıtığı Ağrısı Nerelere Vurur?

Kasık fıtığı ağrısı genellikle karın ve kasığa vurur ve hissedilir. Bunun yanı sıra kimi zaman, bel bölgesine de vurduğunu görülmektedir. Ayrıca erkek testisleri üzerinde ciddi bir etkisi vardır. Ancak kasık fıtığı ağrısı genellikle belirtiler göstermez. Fakat bazı durumlarda kasıkta ağrı ve şişlik gibi semptomlar ortaya çıkabilir.

OKUMALISINIZ!  Ylang Yağı Nedir Faydaları Nelerdir?

Fıtık Nasıl Anlaşılır?

Fıtık belirtileri pek çok şekilde ortaya çıkabilir. Bu açıdan kasık fıtığı nasıl anlaşılır kasık fıtığının en önemli belirtilerinden biri kasık bölgesinin şişmesidir. Bu açıdan şişlikler görünür ve elle tutulur. Aynı zamanda kişi ayağa kalktığında daha belirgin hale gelir. Yatar pozisyona geçildiğinde ise küçülür. Benzer şekilde öksürmek ve egzersiz yapmak da karın içi basıncını artıracağı için bu şişlikler daha çok ortaya çıkar. Bu açıdan şişlik belirtileri hastalığı teşhis etmek için yeterlidir. Ancak kesin tanı için ultrason kullanılır. Bunun için sıklıkla MR kullanılır. Buna karşın bazı hastalarda, özellikle erken evrelerde şişlik olmayabilir. Bunun yerine kasıkta ağrı, sızı ve sıkışma hissi oluşabilir.

Bazı hastalar fıtığı fark etmezler veya fark etseler bile ciddiye almazlar. Ancak doktora başvurmak önemlidir. Çünkü zayıf bölgelerden dışarı çıkan organlar sıkıştırılarak kangren ve tıkanıklığa neden olur. Bu bir acil durum işaretidir. Bu açıdan hastanın acil ameliyata ihtiyacı vardır. Bu hastalar genel olarak mide bulantısı, kusma, gaz çıkaramama ve tuvalete çıkamama gibi ek belirtilere de sahip olur.

Kasık Fıtığı Kimlerde Görülür?

Kasık fıtığı görülen kimseler acilen doktora başvurmalıdır. Çünkü kişiler bazı zayıf noktalara sahip olabilir. Bu açıdan zayıf noktalardan kasık fıtığı çıkabilir ve kişinin bu zayıflıklara sahip olması gerekir. Bu durum doğuştan veya sonradan kazanılmış olabilir. Fıtık olması için genel olarak vücudu zorlamak gerekir. Ancak bu bölgeyi zorlayan herkeste fıtık oluşmaz. Bu açıdan ailenin tıbbi geçmişinin önemi vardır. Kasık fıtığı belirtileri , bebeklerden yaşlılara kadar herkesi etkileyebilir. Ancak erkeklerde daha sık görülür.

Sağ kasık ağrısı erkek makalemizi tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kasık Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kasık fıtığı ağrısına iyi gelen tek faktör ameliyattır. Çünkü kasık fıtığı, ilaçlarla veya yaşam koşullarındaki değişikliklerle tedavi edilebilecek bir sağlık sorunu değildir. Kasık fıtığını tedavi etmenin tek yolu cerrahi operasyondur. Ancak doktorlar kasık bağını ameliyatla düzeltilemeyecek olan yaşlı hastalara genellikle kasık bağını bağlamayı önermektedir. Kasık bağı bacak hareketini kısıtlar ve kitlenin kaçmasını engeller. Bu nedenle doktorların tavsiyesi ameliyattır.

kasik fitigi neden olur 1
kasik fitigi neden olur

Bel Fıtığı Kasık Ağrısı Yapar Mı?

Bel fıtığı kasık ağrısı yapar mı sorusu pek çok fıtık hastası olan kişi tarafından merak edilmektedir. Ancak fıtık birden fazla bölgede ağrı alanı oluşturabilir. Bu açıdan bunlardan biri de kasık ağrısıdır. Bunun nedeni ise sıkıştırılan sinirlerin duyusal dağılım alanlarından birinin de kasık olmasıdır. Bu yüzden ilk olarak, kasık ağrınıza tam olarak neyin neden olduğunu bulmanız gerekir. Çoğu kasık ağrısı üreme organlarından dolayı da ortaya çıkabilir. Bunun için fıtık belirtilerine sahip olup olmadığınızı bilmeniz önemlidir. Sonraki aşama için ise MR ve diğer testler ile fıtık olup olmadığınız kesin olarak belirlenir.

OKUMALISINIZ!  Kasıkta Lenf Bezi Şişmesi Neden Olur?

Kasık fıtığı tedavisi yapılan testlerden sonra olan bir diğıer aşamadır. Bu açıdan doktorunuz size ameliyatı önerecektir. Böylelikle kasık fıtığını daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.

yabancı kaynaklar childrenshospital

Fıtık ağrısı nereye vurur

Fıtık ağrısı genellikle bacaklara, kalçalara vurmaktadır. Aynı zamanda fıtık ağrısı bacaklara ve ayaklarda uyuşukluk halsizlik olarakta görülmektedir.

Kasık fıtığı neden cikar?

Kasık fıtığı genellikle ağır kaldırma, aşırı kilo alma veyahut zayıflama sonucu görülebilmektedir. Aynı zamanda sigara kullanımından olabilmektedir.

Kasık fıtığı nedir nasıl anlaşılır?

Kasık fıtığı herhangi bir akut belirti olarak olmasada genellikle kasık bölgesinde şişlik sayesinde görülebilmektedir.

5/5 (1 Review)

“Kasık Fıtığı Neden Olur?” üzerine 26 yorum

 1. Şikayeti olanlar için okuyup güzel bi ön bilgi amaçlı amaçlı bilgilendirici bir yazı olmuş emeğinize sağlık

  Cevapla
 2. Güzel bir paylaşım olmuş ve de herkes için güzel ve kaliteli paylaşım ayrıca da faydalı paylaşım olmuş herkes okusun ki herkes bilgilensin ağrılarla ilgili

  Cevapla
 3. Ağrılarla ilgili güzel bir paylaşım olmuş ve de herkes için güzel ve faydalı bir yazı olmuş herkes okusun ki herkes bilgilensin ağrılarla ilgili olanları neden kasık ağrısı olur üzerine paylaşılmış bilgili bir yazı

  Cevapla
 4. Kasık ağrısı bazen gerçekten dayanılmaz oluyor sitedeki bilgiler sayesinde hafife alınmaması gerektiğini öğrendim çok güzel bilgiler verilmiş çok faydalı teşekkür ederim emeğinize sağlık

  Cevapla
 5. Kasık ağrısı bende halı saha maçlarından sonrameydana geliyordu. Boşalma esnasında da ağrı saplanıyordu. Ameliyatla düzeldi

  Cevapla
 6. Birçok insanda yaş ilerlemesine görülen bir rahatsızlık. Yazı çok faydalı ve bilgi edinme amaçlı.Aydinlatıcı gerçekten.

  Cevapla
 7. İnsanların sürekli uğraşmak zorunda kaldığı ve ne olduğunu bilmediği bu sorun hakkında gayet bilgendirici bir yazıydı. Teşekkürler..

  Cevapla
 8. Ağrılarla ilgili güzel bir paylaşım olmuş ve de herkes için güzel ve faydalı bir yazı olmuş herkes okusun ki herkes bilgilensin ağrılarla ilgili olanları neden ağrı olduğunu

  Cevapla
 9. Fıtığın her çeşidi çok kötü gerçi hangi rahatsızlığa sahipsen onun sıkıntısınîn zorluğunu anlıyosun burada yazılanlarda bizi çok güzel bilgilendirmiş emeğinize sağlık

  Cevapla
 10. Kasık ağrısı hakkında herkesin bilmesi gereken bir sağlık problemi. Çok güzel bilgiler verilmiş çok faydalı teşekkür ederim emeğinize sağlık

  Cevapla
 11. Kasın fıtığı cok fazla kiside gorulen ancak insanlarin bilmedigi bir hastalık.Ben sporcu oldugum icin genelde sporda zorladigim icin agridigini dusunuyordum ancak agrilar siddetlenince doktoro gittim ve Mr cektiiler ve ortaya bu sonuc cikti. Herkesin okumasi gereken ve bilinclenmesi gereken bir konu

  Cevapla

Yorum yapın

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Privacy Policy