Kasık Mantarı Nedir?

81 / 100

Kasık mantarı, kasık derisini, iç uylukları ve kalçaları etkileyen bir mantar enfeksiyonudur. Tinea versicolor olarak da bilinen bu hastalık vücudun ıslak bölgelerinde terleme, kaşıntı ve kızarıklığa neden olur. Etkilenen bölge kırmızıya dönebilir ve cilt soyulabilir. Bu hastalık genellikle hafif bir enfeksiyondur ve yüksek terleme oranı nedeniyle sporcularda ve aşırı kilolu kişilerde yaygındır. Kasıkları temiz ve kuru tutmak ve mantar önleyici ilaç uygulamak çok etkili ve tedavide yeterlidir.

Kasık Mantarı Neden Olur? 

Kasıkta çıkan mantar hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Bu bağlamda farklı kalıp türleriyle karşılaşıldığı durumlar olduğu söylenebilir. Bu açıdan mantar türleri yaygın olarak dermatofitler, kandaidalar ve malessesia furfur şeklinde bulaşır. Bu nedenle çeşitli enfeksiyonlara sahiptir.

Bu doğrultuda sadece insanlar ve hayvanlar tarafından değil kara, doğal ve yapay sular yoluyla da bulaşabilmektedir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak da adlandırılabilir. Elbette bu anlamda ortak alan kapsamında banyodan veya havuzdan da mantar hastalığı oluşabilir. Ayrıca vücudun diğer bölgelerinden kaynaklanan bir mantar enfeksiyonundan da kaynaklanabilir.

Kasık Mantarı Nasıl Geçer?

Mantarın türü ve etki alanı belirlendikten sonra tedaviye başlanır. Çoğu tedavide oral ilaçlar veya topikal kremler, losyonlar ve merhemler kullanılır. Bazı ileri vakalarda bu tedaviler birlikte kullanılır. Bu ilaçlar krem ​​ve losyonlar, şampuanlar, haplar, fitiller, tozlar ve spreyler olarak sunulmaktadır. İlacın dozu, mantar büyümesinin tipine ve alanına, semptomların ciddiyetine ve hastanın tıbbi geçmişine göre ayarlanır.

OKUMALISINIZ!  Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Kasık Mantarı Belirtileri

Kasık mantarı belirtileri, kasıkta, derinin kıvrımları arasında veya anüste yanma hissi veya kaşıntı şeklinde başlar. Ayrıca kasıkta ve cinsel organların içinde de ağrılar ortaya çıkabilir. Etkilenen bölge kırmızıya veya kahverengiye dönebilir ve cilt soyulabilir ve çatlayabilir. Enfeksiyon genellikle kasıkta her iki tarafta yaklaşık 1 cm’lik bir alanda başlar.

Kasık Mantarına Ne İyi Gelir?

Kasık mantarına ne iyi gelir sorusu bu hastalıktan muzdarip olanların merak ettiği bir sorudur. Bu açıdan banyodan veya egzersizden sonra, etkilenen bölgeyi ılık sabunlu suyla yıkamalı ve kurulamalısınız. Ayrıca giysilerinizi ve iç çamaşırlarınızı her gün değiştirmeli ve bol pamuklu giysiler ve iç çamaşırları giymelisiniz.

Kasık Mantarı Nereden Bulaşır?

Kasık mantarı nereden bulaşır sorusunun cevabı için kötü hijyen enfeksiyonunun teşvik ettiğini söylemek mümkündür. Sıcak ve nemli iklimler, aşırı kilo, aşırı terleme ve dar giysiler, hastalığın başlamasını kolaylaştıran faktörlerdir. Havluları ve banyoları paylaşmak bu hastalığa yakalanmayı kolaylaştırır.

kasik mantari nedir
kasik mantari nedir

Kasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Kasık mantarı nasıl tedavi edilir sorusunun cevabı ilaçlardır. Bu açıdan tedavi hızlı ve kolaydır. Tedavi, klotrimazol veya mikonazol içeren bir mantar önleyici merheme dayanır. Bu ilaçlar, mantar hücre zarında ergosterol sentezini inhibe ederek mantar hücresi ölümünü indükler. Bu merhemler ayrıca kaşınmaya bağlı bakteriyel enfeksiyon riskini de azaltır. Ancak kabuklanma veya ileri düzey bir yara iziniz varsa, doktorunuzu görmeniz gerekir.

Kasık Mantarı Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Kasık mantarı cinsel yolla bulaşır mı sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Hastalık doğrudan ve dolaylı temas yoluyla bulaşabilmekte ve cinsel ilişki sırasında eşe bulaşabilmektedir. Ancak bu bulaşma şekli sanıldığı kadar yaygın değildir. Hastalık genellikle iki taraflı veya tek taraflıdır. Erkeklerde sol testis düşük olduğu için hastalık genellikle sol kasıkta başlar.

Kasık mantarı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

https://www.kasikagrisi.net/kasik-mantari/

Kasık Mantarı Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Kasık mantarı elma sirkesi nasıl yapılır sorusu kasık mantarına evde çözüm bulmak isteyen kişiler tarafından sorulan bir sorudur. Bunun için enfekte bölgeye sirke sürmeli ve olduğu gibi bırakmalısınız. Elma sirkesinin antifungal içeriği sayesinde kaşınştı hissinin azaldığını fark edebilirsiniz..

OKUMALISINIZ!  Doğum Kontrol Hapı Kilo Sorunu

Kasık Mantarı İlacı Nelerdir ?

Kasık mantarı ilacı bu hastalığın kesin bir şekilde bitmesi için başvurulması gerekilen bir yöntemdir. Bu yüzden fiziksel muayene sonrasında doktorunuz sizin için uygun olan mantar ilacını size söyleyecektir. Düzenli bir kullanımın ardından ise kasık mantarından kurtulabilirsiniz.

travazol nedir ne ise yarar
travazol nedir ne ise yarar

Travazol Nedir ?

Travazol krem; mantar, egzama,kaşıntı ve ağrılı iltihaplı hastalıklarda kullanılan, çok etkili bir kremdir.

Travazol ne işe yarar ?

Travazol krem kasık mantarı için oldukça etkilidir. Travazol krem, döküntü, mantar, şiddetli iltihaplanma ve egzama gibi semptomların tedavisinde kullanılan tıbbi bir kremdir. Travazol kreminin en etkili hastalığı mantarlardır. Bu açıdan derideki mantarları Travazol krem ile kurutulabilirsiniz.

Travazol mantarı geçirir mi?

Travazol krem mantar hastalığı için çok etkilidir. Travazol aynı zamanda egzama, kaşıntı ve ağrı olan iltihap gibi durumlarda da işe yaramaktadır.

Travazol kaç günde etki eder?

Travazol mantar, alerjik ve iltihaplı durumlarda düzenli kullanımda en geç 10 güne kadar etki etmektedir. Travazol krem eczanelerden temin edilebilmektedir.

Trosyd Kasık Mantarı

Trosyd kasık mantarı için kullanılan bir kremdir. Trosyd, mantar veya mayanın neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan bir mantar önleyici ilaç ailesinin bir ürünüdür. Mantarları ve mayaları öldürerek veya oluşumlarını önleyerek çalışır.

En İyi Mantar Kremleri Nelerdir ?

En iyi mantar kremleri sayesinde kasık mantarından kurtulmanız mümkündür. Ancak bunun için ilk olarak doktor kontrolünden geçmeniz gerekir. Çünkü doktorunuz sizin için gerekli olan ve mantarın türüne uygun bir krem önerecektir.

Exoderil Kasık Mantarı

Exoderil kasık mantarı tedavisinde kullanılan bir kremdir. Bu açıdan bu ilacı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalısınız. Tedavi sırasında daima doktorunuzun talimatlarına uymanız önemlidir. Çünkü yanlış kullanım hastalığın seyrini olumsuz etkiler ve sağlığa zararlıdır.

OKUMALISINIZ!  Hamilelikte Süt Problemi

Fucidin Kasık Mantarı

Fucidin kasık mantarı hastalığının tedavisi için sıklıkla kullanılır. Bunun için öncelikle kremin sürüleceği bölgeyi su ile yıkayın ve havlu ile kurulayın. Fucidin krem, günde 2-3 kez cilde tabaka halinde uygulanır. Ancak bu krem ​​2 haftaya kadar kullanılabilir.

Kasık Mantarı Bulaşıcı Mı?

Kasık mantarı bulaşıcı mı sorusu bu hastalığa sahip olan kişiler tarafından merak edilmektedir. Mantarlar, doğrudan ten tene temas veya nesnelerin paylaşılması yoluyla bulaşabilen hastalıklardır. Özellikle bazı mantarlar çok bulaşıcıdır ve kalabalık ortamlarda daha fazla insanı etkileyen salgın haline gelebilir. Bu açıdan kasık mantarı bulaşıcı bir hastalıktır.

Aynısefa Kremi Kasık Mantarı

Aynısefa kremi kasık mantarı için tercih edilen bir kremdir. Pek çok hastalık için kullanılan bu krem, kasık mantarının tedavisi için de sıklıkla kullanılır. Bu açıdan haftada 2 kez kullanarak 1 ay içinde mantarlardan kurtulmak mümkündür.

5/5 (1 Review)

“Kasık Mantarı Nedir?” üzerine 32 yorum

 1. Ağrılarla ilgili güzel bir paylaşım olmuş ve de herkes için güzel ve faydalı bir yazı olmuş herkes okusun ki herkes bilgilensin ağrılarla ilgili olanları

  Cevapla
 2. Kasık mantarı konusunda merak ettiğim çok şey vardı.Bu tür bilgilere her sitede güvenilmiyor ve bulunmuyor.Sizi hep takip ettiğim için gayet güvenilir ve yararlı bilgilendirme.Emeğinize sağlık

  Cevapla
 3. İnsan biyolojisinin karmaşıklığı yüzünden kasık ağrısını çözemiyordum. Kasık hakkında Yararlı bilgiler içeren bu yazı için teşekkürler.

  Cevapla
  • İnsan biyolojisinin karmaşıklığı yüzünden kasık ağrısını çözemiyordum. Kasık hakkında Yararlı bilgiler içeren bu yazı için teşekkürler.

   Cevapla
  • Kasık ağrısı çekenlerin mutlaka baştan sona okuması gereken bir yazı ben sorunuma şifa oldular dizinde okumanızda çok fayda var

   Cevapla
 4. Kasık mantarını daha önce hiç duymamıştım. Bugün sayenizde yeni bir bilgi öğrenmiş oldum. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 5. Kasık ağrısıyla ilgili merak ettiğim her detaya yazıda ayrıntılı bir şekilde yer verilmiş, çok işime yaradı teşekkürler

  Cevapla
 6. Kasık fıtığının tek bir sebebi olmadığını pek çok nedeninin oldugunu öğrenmiş olduk bu yazılanlar sayesinde teşekkürler bilgilendirme için

  Cevapla
 7. kaşık fitiginin ne olduğunu tıpta nasıl geçtiğini nasıl yan etkiler verdiğini ve tedavisini okumuş olduk bilgileriniz için teşekkür ediyoruz

  Cevapla
 8. Çok faydalı bilgilerle harika bir yazı olmuş emeğinize sağlık şikayeti olanlar bu siteden okuyup bilgilenebilir

  Cevapla

Yorum yapın

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Privacy Policy