Kasıkta Lenf Bezi Şişmesi Neden Olur?

89 / 100

Kasıkta lenf bezi şişmesi önemli sorunlara işaret edebilir. İnsan vücudundaki kan dolaşımına benzer şekilde, kasıkta lenf bezi şişmesi belirtileri yağlı maddelerin taşınmasından ve vücudun savunmasından sorumlu olan başka bir dolaşım ağı, lenf sistemi vardır. İstasyon ve kontrol noktası görevi gören lenf düğümleri, lenf dolaşımını sağlayan lenf damarlarının üzerinde yer alır. Lenf düğümleri, vücudun bir parçası olmayan yabancı maddeleri tanıma yeteneğine sahiptir.

Kasıkta lenf bezi şişmesi antijen molekülleri, bağışıklık sisteminin temelini oluşturur. Kasıkta lenf bezi şişmesi bacak ağrısı da yapmaktadır. Mikroorganizmaların vücudunda bulunan antijenlerin ve çeşitli yabancı maddelerin lenf damarları yoluyla lenf bezlerine ulaştığını ve savunma hücreleri tarafından tespit edildiğini gösterir. Daha sonra bağışıklık sistemi savunma mekanizmasını harekete geçirir, bu uyarana gerekli tepkiyi verir ve bu mikroorganizmaları ve yabancı maddeleri ortadan kaldırır.

kasikta lenf bezi sismesi
kasikta lenf bezi sismesi

Kasık Lenf Bezi Kaç Cm Olursa Tehlikelidir?

Kasık lenf bezi kaç cm olursa tehlikelidir sorusunun cevabı önemlidir. Normal lenf düğümlerinin boyutu düşünüldüğünde genellikle 1 cm’dir. Bu büyüme normal kabul edilir. Bu sınır dirsek çevresinde 0,5 cm’ye indirilse de kasık bölgesinde 1,5-2 cm’dir. Çocuklarda lenf noduna bağlı hastalıklar için genel kabul gören sınır 2 cm‘dir. Bu sayıların üstüne çıkan lenf bezleri tehlikeli kabul edilir.

OKUMALISINIZ!  Hamilelikte Baba Görev

Lenf Bezi Şişliği Nasıl Anlaşılır?

Lenf bezi şişliği nasıl anlaşılır Kasıkta lenf bezi şişmesi belirtileri Fizik muayene sırasında doktor, genişlemiş lenf düğümlerinin özelliklerini değerlendirecektir. Vücudun etrafındaki boyutu, kızarıklığı veya sıcaklığı, yumuşaklığı, kıvamı ve hareketliliği değerlendirir. Tam kan sayımı, eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), karaciğer ve böbrek fonksiyonu ve lenfadenopatinin virüs veya bakterilerden kaynaklandığı düşünülür ve altta yatan hastalığı netleştirmek için patojen olarak kabul edilen mikroorganizmalar üzerinde laboratuvar testleri gerekebilir. Yapılan araştırmaya göre erkeklerde kasıkta lenf bezi şişmesi kadınlara göre daha fazla görülmektedir.

kasikta lenf bezi sismesi neden olur
kasikta lenf bezi sismesi neden olur

Lenf Bezlerinin Şişmesi Kaç Gün Sürer?

Lenf bezlerinin şişmesi kaç gün sürer sorusunun cevabı değişkendir. Şişmiş lenf bezlerine basit ağız yaraları, diş eti ve diş enfeksiyonları, dudak çevresindeki uçuklar, bademcik enfeksiyonları, grip veya grip benzeri burun akıntısı neden olabilir. Bunlar genellikle reaktif şişliklerdir, hastalık sırasında şişmiş lenf düğümleri ağrılı ve hacimlidir. Birkaç gün içinde ağrı kendiliğinden geçer veya verilen antibiyotiğe bağlı olarak lenf nodu boyutu azalmaya başlar ve tamamen kaybolması 2-3 haftayı bulabilir. Sıklıkla bu hastalıktan mustarip kişilerde ve çocukluk çağında şişmiş kasık ağrısı lenf düğümlerinin küçülmesi uzun zaman alabilir.

kasikta lenf bezler sismesi
kasikta lenf bezler sismesi

Lenf Bezleri Nasıl Şişer?

Lenf bezleri nasıl şişer sorusunun birçok cevabı vardır. Özellikle suçiçeği ve zona gibi viral hastalıklarda lenf bezleri çok büyüyebilir. Kasık lenf bezi ağrısı ayrıca HIV’in neden olduğu AIDS, vücuttaki lenf düğümlerinin şişmesine neden olabilir. Bazen streptokoklar olarak adlandırılan bakteriler solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu enfeksiyonlar nedeniyle çene ve boyun bölgesi altındaki lenf bezlerinin şişmesine neden olabilir. Ayrıca lösemi ve diğer kanser türleri, lenf bezlerine yayılırlarsa lenf bezlerinin şişmesine neden olabilir. Romatizmal hastalıklar da şişmiş lenf düğümlerine neden olabilir. Çoğu lenf nodu büyümesi genellikle baş ve boyun bölgesinde meydana gelir.

OKUMALISINIZ!  Ylang Yağı Nedir Faydaları Nelerdir?

Kasık Lenf Bezi Şişmesi Hangi Doktor?

Kasık lenf bezi şişmesi hangi doktor bakar sorusu bu soruna sahip olanlar için önemlidir. Bunun için Deri ve Zührevi Hastalıklar bölümü ya da Enfeksiyon Hastalıkları bölümüne gitmek gerekir. Ayrıca pratisyen hekimler veya dahiliye uzmanları lenfadenopatiyi değerlendirip tedavi edebilir veya gerekli görüldüğünde başka bölümlere veya daha üst düzey merkezlere sevk edebilirler. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz acilen doktora gitmeniz gerekir.

  • Şişmiş lenf düğümleri bir yıldan fazla devam ederse büyümeye devam ederse
  • Ateşiniz, kilo kaybınız ve gece terlemeniz varsa
  • Eklem ağrınız, kanamanız, deri altında morluklarınız varsa
  • Şüpheli cinsel ilişki öyküsü varsa
  • Şişlik köprücük kemiğinin üzerindeyse kolun iç kısmının ortasındaysa
  • Bazı hastalarda 2 yıldır geçmeyen lenf bezi bile görülmektedir.

Lenf Bezi Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Lenf bezi şişmesi nasıl tedavi edilir sorusunun cevabı sağlığınız için önemlidir. Altta yatan hastalık, hastalığın seyrini ve lenfadenopati için tedavi planları oluşturmanın temelini belirler. Viral veya bakteriyel enfeksiyonlara bağlı lokalize büyümeler, destekleyici bakım veya madde kullanımından sonra gerileyebilir.

kasikta lenf sismesi
kasikta lenf sismesi

Kasıkta lenf bezi şişmesine ne iyi gelir ?

Kasıkta lenf bezi şişmesine en iyi gelen Şişmiş lenf düğümleri hassas ve ağrılıysa, bölgeye sıcak kompres uygulamak ağrıyı hafifletebilir. Doktor bilgisi dahilinde kullanılan istirahat ve ağrı kesici ilaçlar, semptomları kontrol altına almak için kullanılabilecek diğer seçeneklerdir.

Viral hastalığa bağlı lenf nodu şişmesi, hastalık geçtikten sonra genellikle normal boyutuna döner. Kasıkta lenf nodu antibiyotikler bakteri üremesini tedavi etmek için kullanılır. Lenfadenopatinin aldığınız ilaçlardan kaynaklandığı tespit edilirse, mevcut tedavinize alternatif oluşturmak için mümkünse uygun bölümden yardım almalısınız. Bağışıklık sistemi sorunlarından kaynaklanan romatizmanın altta yatan nedeni için tedavi önerilir, ancak kanserin neden olduğu genişlemiş lenf düğümlerini tedavi etmek için cerrahi, kemoterapi veya radyasyon uygulanır.

OKUMALISINIZ!  Kasık Fıtığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kasıkta lenf bezi şişmesi neden olur?

Kasıkta lenf bezi şişmesi şiddetli ağrıya, iltihaplanmaya neden olmaktadır. Lenf bezi şişmesi genellikle kasık fıtığı hastalığı ile karıştırılmaktadır. Kasıkta lenf bezi şişmesi belirli yerlerde kızarıklık şeklinde olmaktadır.

Kasıktaki lenf nodu tehlikeli midir?

Kasıkta lenf nodu enfeksiyon kaynaklı olduysa bu genellikle ilaç tedavisi ile yapılmaktadır. Kemoterapi ve radyoterapi kanser kaynaklı büyüme varsa cerrahi operasyon olmaktadır.

Kasık lenf bezi kaç cm olursa tehlikelidir?

Kasık lenf bezi 15 mm – 16 mm den büyük olursa patolojik olarak bakılması gerekmektedir.

Kasıkta ağrılı beze neden olur?

Kasıkta ağrılı beze genellikle enfeksiyon, soğuk algınlığı ve nezle gibi durumlardan sonra olmaktadır.

yabancı kaynaklar healthline.com Daniel Murrell, M.D
5/5 (1 Review)

“Kasıkta Lenf Bezi Şişmesi Neden Olur?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Privacy Policy