Kasıkta Şişlik Neden Olur?

85 / 100

Kasıkta şişlik bu bölgede su birikmesinin veya iltihaplanmanın bir işaretidir. Temel olarak kasık, midenin bittiği ve bacakların başladığı yerdir. Kasık olarak da adlandırılan kasık, uylukların içini ve bacakların gövdeye bağlandığı ön kısmı içerir. Kasıkta ağrısız veya ağrılı şişlik oluşabilir. Dokunulduğunda sert veya yumuşak bir yumru gibi görünebilir ve yumuşak olabilir. Erkeklerde kasık şişmesi aynı zamanda skrotumun testislerinin şişmesinin bir işaretidir.

Kasıklarda Şişlik Neden Olur?

Kasıklarda şişlik neden olur sorusu bu soruna sahip kişileri meraklandırır. Kasık şişmesi, şiddetli enfeksiyonlar, iltihaplanma, travma, kötü huylu tümörler (kanser) ve fıtık, kas spazmları ve volvulus gibi diğer anormal süreçlerden kaynaklanabilir. Nedene bağlı olarak kasıktaki şişlik aniden başlayabilir ve hızla kaybolabilir. Örneğin, hafif bir alerjik reaksiyondan sonra ortaya çıkabilir. Zamanla ortaya çıkan ve diğer semptomların eşlik ettiği kasık şişmesi, cinsel yolla bulaşan bir hastalık gibi daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

kasikta sislik
kasikta sislik

Ağrılı veya ağrısız kasık şişmesi veya kasık yumruları yaşamı tehdit eden bir durumun belirtisi anlamı taşıyabilir ve acilen bir doktor tarafından görülmeli ve semptomlar hakkında bir doktora danışılmalıdır. Ağrılı veya ağrısız kasık şişmesi ihmal edilmemeli ve uzman hekim tarafından kontrol edilmelidir.

Kadınlarda Kasık Fıtığı Neden Olur?

Kadınlarda kasık fıtığı neden olur sorusu kasıklarında şişlik olan kadınlar tarafından sorulur. Kasıktaki yumuşak bir açıklıktan iç organların dışarı çıkmasından kaynaklanan kasık fıtığı, kadınlarda erkeklere göre daha az görülür. Nadir olmasına rağmen, kadınlarda da fıtıklar bulunur. Kasık fıtıklarının %23’ü kadınlarda görülür. Kasıkta oluşan bir fıtığın parçası olan femoral fıtık, kadınlarda sık görülür. Kadınlarda kasık fıtığı, kasık bölgesini zorlayan efor, öksürük, ağır stres ve spor aktivitelerinden kaynaklanır.

OKUMALISINIZ!  Erkeklerde Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kadınlarda Fıtık Nasıl Anlaşılır?

Kadınlarda fıtık nasıl anlaşılır sorusu tedavi için önemlidir. Kadın kasık fıtığının en belirgin belirtisi kasıkta şişliktir. Fıtık kitlesine ek olarak kasıkta ağrı, baskı ve hassasiyet yaşayabilirsiniz. Kasık fıtığına bu belirtilerin hepsini vermek zorunda değilsiniz ama hepsine bir arada bakmak fıtığın daha şiddetli olduğunu gösterir. Fıtıklar, kadınların kasık bölgesindeki genellikle erkeklerden daha küçüktür. Bu nedenle kolayca tespit edilemeyebilir. Bir kadında kasıkta şişlik teşhisi için şişlik ve ağrı için doktora başvurmak yeterlidir. Hastanın kilo sorunu varsa veya çok erken fıtık varsa kasık duvarı ultrason ile incelenerek tanı konulabilir. Nadir durumlarda kasık fıtığı da MR ile teşhis edilebilir.

kasikta sislik nasil gecer
Erkeklerde kasikta sislik nasil gecer

Erkeklerde Kasık Şişmesi Neden Olur?

Erkeklerde kasık şişmesi neden olur sorusunun birden çok cevabı vardır. Erkeklerde kasık şişmesi, pelvik kas gerginliği kadar basit veya o bölgedeki şişmiş lenf düğümleri, kabarcıklar, testisler, böbrek taşları veya kasık fıtığının şişmesi gibi daha ciddi bir şeyden kaynaklanabilir. Bu açıdan bu belirtiye sahipseniz doktora başvurmanız gerekir.

Kasık Fıtığı Bacak Ağrısı Yapar Mı?

Kasık fıtığı bacak ağrısı yapar mı sorusu bu belirtiye sahip olanlar tarafından sıklıkla sorulur. Kasık fıtıkları, bacaklar ile gövdenin birleştiği yerde bulunur ve bacaklara bağlanan kan damarlarına ve sinirlere baskı yapabilir. Ayaklarınıza zarar verebilir. Özellikle femoral kanaldan bacağa kan damarlarının ve sinirlerin geçtiği femoral fıtığı geliştiğinde bacak ağrısı olasılığı artar.

Kasık Fıtığı Sağda mı Solda Mı?

Kasık fıtığı sağda mı solda mı olur sorusu sıklıkla sorulan bir diğer sorudur. Kasık fıtıkları sağda, solda ve her iki tarafta aynı anda ortaya çıkabilir. En yaygın olanı ise sadece sağda olmasıdır. Özellikle çocukluk döneminde sağ tarafta daha sık görülür. Bunun nedeni, sağ testisin skrotuma soldan daha geç inmesidir. Çünkü sol inguinal kanal sağ kanala göre daha erkenden kapanır.

Kasık fıtığı ile bir çok bilgili bu makalemizde bulabilirsiniz.

https://www.kasikagrisi.net/kasik-fitigi-belirtileri-tedavisi-ameliyati/

Kasık sırtları, şekil ve boyut olarak değişir. Bu şişmeler ağrılı olabilir veya olmayabilir. Alternatif olarak, tek bir yumru veya birden çok yumru olarak görünebilir. Kasıktaki yumrular ten rengi veya kırmızı veya mor olabilir ve bu çıkıntılar yaralanmalara neden olabilir. Kasık kitlesinin şekli ve görünümü kesin nedene bağlıdır ve sonra bir doktor tarafından görülmelidir. Kasık fıtığı, ilaçlarla veya yaşam koşullarındaki değişikliklerle tedavi edilebilecek bir sağlık sorunu değildir. Kasık fıtığını tedavi etmenin tek yolu cerrahidir. Sadece fizyolojik olarak ameliyat edilemeyen yaşlı hastalar, doktor kontrolünde kasık bağı ameliyatı yapabilir.

OKUMALISINIZ!  Erkeklerde Kasık Ağrısına Doğal Çözüm
5/5 (1 Review)

“Kasıkta Şişlik Neden Olur?” üzerine 33 yorum

 1. Kasık fıtığı daha önce hiç duymadım ama makale sayesinde öğrendim ki çok önemli bir konu sağlığımız için

  Cevapla
 2. Kasıktaki şişligin pek çok sebebi olduğunu öğrenmiş oldum böylece rabbim doktorlarımızı başımızdan eksik etmesin .

  Cevapla
 3. Açıklayıcı bilgiler için teşekkürler gerçekten. Kasık ağrılarım vardı nedenini bilmiyordum. Meğer fıtıkmış, erken tedavi oluyorum.

  Cevapla
 4. Site gerçekten çok başarılı gayet güzel bilgiler vermişler internet üzerinde çok fazla bilgi kirliliği var ama bu siteyi gerçekten çok sevdim emeğinize sağlık

  Cevapla
 5. Açıkçası bilgim olmayan bir konuydu. Ama yazınızı okudum kasık fıtığı da hiç duymamıştım. Ve daha bir çok hastalığın belirtisi olduğunu da. Çok değerli ve önemli bir yazı olmuş çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 6. Ağrı için güzel bir paylaşım olmuş ve de herkes için güzel ve faydalı paylaşım herkes okusun herkes bilgilensin

  Cevapla
 7. Gercekten guzel bir aciklama olmus çoğu insanin bu gibi sorunlar yaşadigini biliyoruz ve onlar için guzel bilgilendirme olmus tesekkurler

  Cevapla
 8. Merhaba kasık şişliği mi ey gidi çok önemli bilgiler aldı nasıl kurtulacağım konusunda bu arılardan gerçekten bu site yararlı sağlıklı bilgiler veriyor Herkesin başvurup okumasını tavsiye ederim

  Cevapla
 9. Bu siteyi sürekli takip ediyorum. Bu site sayesinde sağlık haberleri alıyorum. Kasık fıtığını duymamıştım başımıza gelmeden öğrendik, çok yararlı oldu teşekkürler.

  Cevapla
 10. Bu kasıktaki ağrıların pek çok sebebi olduğunu öğrenmiş olduk bu sayede sadece kasık fıtığına sebep olduğunu düşünüyordum

  Cevapla
 11. Ne zamandır var olan agrilarimla ilgili çok önemli bilgiler edindim site çok açıklayıcı bir şekilde anlatmış benim çok işime yaradı emeğinize sağlık

  Cevapla
 12. Ağrı için güzel bir paylaşım olmuş ve de herkes için güzel ve kaliteli paylaşım ayrıca da faydalı paylaşım olmuş herkes okusun ki herkes bilgilensin

  Cevapla
 13. Kasiktaki şişliğin kasık fıtığı olabileceği hiç bilmiyordum çok yararlı bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim

  Cevapla

Yorum yapın

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Privacy Policy