Sağ Kasık Ağrısı Kadınlarda Neden Olur?

82 / 100

Sağ kasık ağrısı kadınlarda farklı nedenlere bağlı olarak görülmektedir. Yaşam kalitesini düşürdüğü için dikkate alınması ve çözüm sunulması gereken bir durum olan sağ kasık ağrısı daha ileri aşamada olan hastalıklara işaret edebilmektedir.

Hamilelikte Sağ Kasık Ağrısı Neden Olur ?

Hamilelikte sağ kasık ağrısı en yaygın görülen gebelik rahatsızlıklarından birisidir. Vücutta meydana gelen değişimlere bağlı olarak görülen sağ kasık ağrısı hamilelerde dönemin daha sancılı geçmesine neden olmaktadır. Genel olarak ciddi bir soruna işaret etmemesine rağmen bazı durumlarda farklı hastalıkların belirtisi de olabilmektedir.

Bunun yanında gebelikte kasık ağrısı bebeğin büyümesine bağlı olarak görülür. Bebeğin anne karnında büyümesi ile rahim genişlediğinden sağ kasıkta ağrı oluşabilmektedir. Buradaki ağrı bebeğin ya da rahim çeperinin yaptığı baskıdan kaynaklanmaktadır.

Hamilelerde sağ kasık ağrısı aynı zamanda doğum habercisi de olabilmektedir. Genelde gebeliğin 38’inci haftasından sonra sağ kasık ağrısı görülmeye başlanmışsa bu durum doğumun yaklaştığının belirtisi olmaktadır. Gebeliğin ilerlemesi ile beraber rahim kasılmaları da başladığı için vücudun kendini doğuma hazırlaması kasık yapısının genleşmesine ve dolayısıyla ağrımasına yol açar.

Hamileler için kasık ağrısı aynı zamanda şu etmenlere bağlı olarak da görülür;

 • Yuvarlak bağ ağrıları; rahim bölgesinin üst kısmında sağ kasık bölgesine kadar uzanan ve yuvarlak bağ olarak anılan yapılarda bebeğin büyümesine bağlı olarak genişleme meydana gelmektedir. Bu yüzden yapılar büyür ve büyüme ile de gerilir. Bu durum ise sağ kasıkta bir tür çekilme hissi yaratır ve ağrıya sebep olur.
 • Gaz sancısı; gebelik sürecinde progesteron isimli hormon artış gösterdiğinden bağırsak hareketlerinde yavaşlama meydana gelmektedir. Bu da gaz ve kabızlık gibi sorunlar olarak öne çıkar. Söz konusu sorunlar ise kasıklarda ve özellikle sağ kasıkta ağrıların yaşanmasına yol açmaktadır.
kasik agrisi kadinlarda
kasik agrisi kadinlarda

Sağ Kasık Ağrısı Kadın Neden Olur ?

Sağ kasık ağrısı kadın ağrıları içinde en sık görülen ağrılardan birisidir. Pelvik ağrı olarak da bilinen bu ağrı karın ve pelvis bölgesinin en alt kısmında meydana gelmektedir. Kadında sağ kasık ağrısı şiddetine bağlı olarak sırtın alt kısmına, kalçalara ve baldır gibi bölgelere de yayılabilmektedir. Ayrıca idrar ya da cinsel ilişki sırasında da görülmektedir. Kısa süreli olabileceği gibi kronik hale dönüşecek uzun süreli olarak da görülmektedir. Farklı sebeplere bağlı olarak görülmekte ve tedavi yöntemi de yine ağrının kaynağına göre değişkenlik göstermektedir.

OKUMALISINIZ!  Kasık Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer

Sağ Kasık Ağrısı Neden Olur Kadınlarda

Sağ kasık ağrısı neden olur kadınlarda sorusuna farklı yanıtlar vermek mümkündür. Sağ kasıkta görülen ağrılar şu şekilde sıralanabilir;

 • Yumurtlama ağrısı; İki adet kanamasının ortasında olan sürede yumurtlama meydana gelmektedir. Yumurtlamanın oluşması ise sağ kasıkta kramp olarak kendisini göstermektedir. Genel olarak hafif bir ağrı olmakla birlikte bazen sert şekilde kendisini gösterebilir. Aynı şekilde aydan aya da ağrının şiddetinde değişimler olabilir. Genelde bir iki gün sonra kendiliğinden geçmektedir.
 • Adet ağrısı; Adet döneminde vücudun farklı bölgelerinde olduğu gibi kadınlarda sağ kasık ağrısı da oluşmaktadır. Hormon yapısının bu dönemde değişmesine bağlı olarak vücut kaslarında gerilme ve ağrı meydana gelir. Bu kapsamda da kasıkta duruma bağlı olarak hafif ya da şiddetli ağrılar görülmektedir.
 • Myomlar; kadınlarda kasık ağrısı nedenleri arasında hem sağ hem de sol kısımda görülen bu semptom, rahmin kas dokusundaki iyi huylu urlardan kaynaklanır. Büyük yapıda olan myomlar idrar torbasına veya bağırsak gibi yapılara baskı yapmaktadır. Ayrıca adet kanamasını da arttırdığı için şiddetli kasık ağrısına yol açabilmektedir.
 • Karın içi yapışıklıklar; alt karın bölgesinde bulunan yapışıklıklar da sağ kasık ağrısına neden olabilmektedir. Yapışıklıkların oluşum nedeni ameliyat, enfeksiyon ya da endometriozis olabilmektedir.

Bu nedenlerin yanında sağ kasık ağrısı nda fıtık, bağırsak sorunları ve hastalıkları da etkili olmaktadır.

sağ kasık ağrısı erkeklerde
sağ kasık ağrısı erkeklerde

Sağ Kasık Ağrısı Erkek

Sağ kasık ağrısı erkek için de önemli bir sorundur. Yaşam kalitesini düşürecek kadar sorun yaratabilen sağ kasık ağrısı erkeklerde böbrek taşı, testisler ve kas gerilmesi gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Pelvik bölgede yer alan kasların zorlanması, lenf bezlerinin şişmesi, mesane enfeksiyonları, böbrek taşı, kasık fıtığı gibi etmenlere bağlı olarak sağ kasıkta ağrı meydana gelmektedir.

OKUMALISINIZ!  Kadınlarda Kasık Ağrısı

Erkeklerde sağ kasık ağrısı için öncelikle testis bölgesinin kontrolü yapılmaktadır. Bu durumda tıbbi yardım almak gerekebilecektir. Eğer pelvik bölgesinin kaslarının zorlanması söz konusu ise ağrı kendiliğinden birkaç gün içinde geçmektedir.

mayoclinic yabancı kaynaklar

Kasık ağrısı neyin habercisi?

Kasık ağrısı idrar yolu, vajinal hastalıklarla birlikte hastalıklarda kasık ağrısının sebeplerinden birisi diyebiliriz. Kasık ağrısı erkeklerde genel hatlarıyla kas gerilmesi ve testislerdeki ağrılarla ortaya çıkabilmektedir.

5/5 (1 Review)

“Sağ Kasık Ağrısı Kadınlarda Neden Olur?” üzerine 25 yorum

 1. Kaç gündür kasıklarımda var olan ağrı beni araştırma yapmayan sevk etti ve bu sayfada denk geldim gerçekten çok güzel bilgiler vermişler benim çok işime yaradı emeğinize sağlık

  Cevapla
 2. Bu yazı sayesinde çok şey öğrendik ailece. Kadınlar da bu durumun seyrini akıcı bir şekilde anlatmışlar. Teşekkürler.

  Cevapla
 3. yazıyı hazırlayanların emeğine sağlık. kasık ağrısı ile ilgili aradığımız her şeyi en doğru biçimde bulabildik gerçekten çok teşekkürler

  Cevapla
 4. Ağrı için güzel bir paylaşım olmuş ve de herkes için güzel ve kaliteli hizmet ve paylaşım olmuş herkes okusun ki herkes bilgilensin

  Cevapla
 5. Bilgilendirme için çok teşekkürler sağlık üzerinde yapılan paylaşımlar her zaman ilgimi çekiyor kasık ağrısı çok görülen ve yaşamayanlar için önlem alınması için güzel bilgilendirme olmuş teşekkürler

  Cevapla
 6. İnsan vücudu bir muamma gerçekten kasık ağrısınında pek çok sebbebleri olduğunu öğrendik bu yazılanlar sayesinde

  Cevapla
 7. Benim başıma gelmedi ama arkadaşım kıvranıyordu. Bu bilgileri onunla paylaştım. Gerçekten verdiğiniz bilgiler çok işimize yaradı teşekkürler

  Cevapla
 8. İnsan biyolojisi çok karmaşık. Bu site sayesinde kasık hakkında çok fazla bilgi edindim. Kadınların mensural dönemde çok sıkıntı çektiği kasık yüzünden faydalı şeyler öğrendim.

  Cevapla
 9. Kasık ve kasık mantarına ne olduğunu gerçekten çok güzel özetleri özetleri bu bilgi sayesinde ağrılarına nasıl çözüm bulacağını öğrendim tavsiye ederim

  Cevapla

Yorum yapın

We use cookies in order to give you the best possible experience on our website. By continuing to use this site, you agree to our use of cookies.
Accept
Privacy Policy