Sol Kasik Agrisi e1625726024145

Sol Kasık Ağrısı Kadınlarda Neden Olur?

81 / 100
Oy Vermeyi Unutmayın post

Sol kasık ağrısı kadınlarda ve erkeklerde sık görülen ağrıların başında gelmektedir. Vücudun uyluk ve karın bölgesinin arasında yer alan ve karnın alt kısmında bulunan bölge kasık olarak adlandırılmaktadır. Sol yumurtalık ağrısı Karın bölgesinden başlayarak bacak bölgesine kadar uzanmakta olan bölge pelvik bölgesinin üst kısmında yer almaktadır.

Kasık kıvrıntısı olarak bilinmekte olan ve çukurluğa yol açan bölgede fazla sayıda kasa ve lenf kanalı bulunmaktadır. Bu bölgede meydana gelen sorunlar da kasık ağrısına yol açabilmektedir. Genelde sağ kasık ağrısı kadınlarda ve sol kasık ağrısı kadınlarda olmasına rağmen erkeklerde de görülmektedir.

Sol Kasık Ağrısı Erkekte Neden Olur?

Sol kasık ağrısı erkek söz konusu olduğunda kadınlara kıyasla farklı etmenlere bağlı olarak görülmektedir. Bu kapsamda erkeklerde yaşanan sol kasık ağrısı çeşitli sebeplere bağlıdır. Erkeklerde sol kasık ağrısı şu etmenlere bağlı olarak görülmektedir;

 • Erkekte sol kasık ağrısı için en önemli etmenlerin başında kas gerilmesi gelmektedir. Ani ve beklenmedik şekilde yapılan ağırlık kaldırma gibi durumlar sonucunda sol kasık bölgesinde bulunan kasların yapısında yırtılma meydana geldiği için bu durum ağrı yaşanmasına yol açmaktadır.
 • Ağır kaldırma sonucunda doğrudan sol kasık bölgesinde bulunan kaslarda yırtılma meydana gelmesinin yanında aynı zamanda kasık fıtıkları da sol kasığın ağrımasına neden olur.
 • Kasık bölgesinde bulunan lenf bezlerinin bakteriyel ya da enfeksiyon nedeniyle iltihap kapması testis tümörü, ödem, idrar yollarında sorun, bağırsak iltihabı, böbrek taşı gibi sorunlara yol açar ve sol kasıkta ağrı oluşmaktadır.
 • Nadir de olsa siyatik, kabakulak, kemik kireçlenmesi gibi rahatsızlıklara bağlı olarak da sol kasık ağrısı erkeklerde görülebilmektedir. Aynı zamanda Erkeklerde boşalamama kasık ağrısı olmabilmektedir.
OKUMALISINIZ!  Sol Kasık Ağrısı Bacağa Vurması ve Tedavisi
sol kasik agrisi kadinlarda
sol kasik agrisi kadinlarda

Sol Kasık Ağrısı Kadınlarda Neden Olur ?

Sol kasık ağrısı neden olur kadınlarda sorusu için birden fazla yanıt vermek mümkündür. Kadınlarda sol kasık ağrısı şu etmenlere bağlı olarak görülür;

 • Kadınlarda sol kasık ağrısı özellikle sol yumurtalık ağrısı kadın üreme organında oluşan bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır.
 • Yumurtalık bölgesinde meydana gelen zararlı veya zararsız olan kistler de çevre dokuların baskı görmesine yol açarak sol kasık için ağrı oluşturmaktadır.
 • Rahim dışında meydana gelen döllenme sonucunda dış gebeliğin oluşması sol kasıkta baskıya ve ağrıya yol açmaktadır.
 • Apandisitte meydana gelen ağrı sol kasık ağrısı olarak kendisini gösterebilmektedir.
 • Bu durumların yanında idrar yolu enfeksiyonu, kasık bölgesine darbe almak, cinsel yol ile bulaşan hastalıklar, böbrek taşı, miyom gibi rahatsızlıklar da sol kasıkta ağrı yaratabilmektedir.
 • Adet öncesi dönemde de sol kasıkta ağrı oluşabilir.

Sol Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Sol kasık ağrısı hamilelik belirtisi olarak görülebilir. Ancak sadece sol kasıkta ağrının oluşması tek başına gebeliği ifade etmemektedir. Döllenmenin normal bir şekilde gerçekleşmesi halinde embriyo rahme geçmektedir. Rahimde gelişen ve büyüyen embriyo da çevre dokulara baskı yaparak çeşitli ağrılara yol açabilmektedir. Hamilelikte kasık ağrısı Sol kasığa embriyonun yarattığı baskı ile birlikte hamilelik belirtisi oluşabilir. Aynı şekilde dış gebelik de sol kasık ağrısı olarak kendisini göstermektedir. Ancak sol kasık ağrısı gebelik belirtisi tek başına belirti değildir ve sol kasıkta görülen ağrının gebelik durumundan olabileceğinden şüphe ediliyorsa öncelikle gebelik testinin yapılması yararlı olacaktır.

hamilelikte kasik agrisi neden olur
hamilelikte kasik agrisi neden olur

Sol Kasık Ağrısı Kadın

Sol kasık ağrısı kadın ve erkekler için farklı etmenlere bağlı olarak görüldüğünden tedavisi için de farklı yöntemler bulunmaktadır. Öncelikli olarak kasık bölgesindeki kas ya da dokuların hasarından oluşabilecek bu ağrı adet gecikmesi, hamilelik, enfeksiyon, bulaşıcı hastalık gibi durumlardan da kaynaklanabilmektedir. Bu yüzden sol kasık ağrısı tedavisi için öncelikle ağrının kaynağı tespit edilmelidir.

OKUMALISINIZ!  Sol Kasık Ağrısı Erkeklerde Neden Olur?

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Sol kasık ağrısı neden olur sorusuna farklı yanıtlar verilebilir. Kadınlarda sol kasık ağrısı üreme organlarında meydana gelen enfeksiyon, yumurtalık kısmında meydana gelen kistler, dış gebelik, ishal, böbrek taşı, miyom gibi etmenlere bağlıdır.

Sol Kasık Ağrısı Bacağa Vurması

Sol kasık ağrısı bacağa vurması kasık ağrısının bacakta hissedilmesidir. Kasık bölgesinde ağrı yaratan sinirler bacağın da belirli noktaları için ağrı oluşumunu tetikleyebilmektedir. Bu türden ağrı meydana geldiğinde bacakların hareket etme becerisi azalmaktadır. Ağrı yaşam kalitesini düşürdüğü için kişinin doktora başvurması gerekebilir. Ağrıyı hafifletmek için dinlenmek, uzun süre ayakta durmamak ve bacak kısımlarına baskı yapmamak da etkili yöntemler arasında bulunmaktadır.

Kadınlarda sol yumurtalık ağrısı neden olur?

Sol yumurtalık ağrısı genellikle kadınlarda kistlerden dolayı olmaktadır. Bu aynı zamanda kadınlarda yumurtlama ve regl olunca artmaktadır.

yabancı kaynaklar

Similar Posts

16 Comments

 1. 27 haftalık hamileyim. birkaç gündür sol kasığımda ağrı olunca endişelendim. Hamilelikten dolayı diye düşünüyorum. Bilgilendirme için teşekkürler.

 2. Kasık ağrılarımi internette araştırırken bu siteye denk geldim çok güzel bilgiler vermişler en azından agrimin nedenlerini öğrendim teşekkür ederim emeğinize sağlık

 3. Uzun zamandır araştırdığım bu konuyu derli toplu sunduğunuz için teşekkürler, çok bilgilendirici olmuş

 4. Ağrılar için güzel bir paylaşım olmuş ve de herkes için güzel ve etkili bir biçimde faydalı olmuş herkes okusun ki öğrensin

  1. Kasık ağrıları cok kötü oluyor ağrılar hakkında bilgi almak için çok açıklayıcı bir bilgi olmuş

 5. Gerçekten uzun zamandır araştıyordum ama doğru cevabı bulamıyordum ama sonunda doğru cevabı buldum çok yararlı oldu

 6. Ben böbrek yada kasık fıtığından olduğunu sanıyordum bu tarz ağrıların şimdi daha ayrıntılı bilgiye sahip oldum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir